مشاور فرهنگی فرمانده سپاه پاسداران: مخالفت با گشت ارشاد نامحسوس نمونه نفوذ فرهنگی است

پنجشنبه, 9ام اردیبهشت, 1395
اندازه قلم متن

gashte-ershad

مشاور فرهنگی فرمانده سپاه پاسداران برخی از مسئولان دولتی را “عوامل نفوذی دشمن” خواند. او مخالفت برخی از اعضای دولت از جمله رئیس جمهور با گشت نامحسوس ارشاد را نشانه‌ای از این نفوذ عنوان کرد.

حمیدرضا مقدم‌فر، مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران می‌گوید در شرایط کنونی جامعه “نفوذ فرهنگی و سیاسی مهم‌ترین ابعاد نفوذ” است.

مقدم‌فر این سخنان را شامگاه چهارشنبه ۸ اردیبهشت در یکی از سلسله نشست‌های بزم اندیشه با موضوع “بررسی دشمن‌شناسی فرهنگی و ابعاد پروژه نفوذ” بیان کرد. به گزارش مهر، مشاور فرمانده سپاه در این نشست گفت: «امروز بدون شناخت نفوذ فرهنگی، دشمن‌شناسی ممکن نیست، ‌و حمله فرهنگی دشمن، حمله به مبانی و پایه‌های نظام است.»

مخالفت دولت با گشت نامحسوس

مقدم‌فر ترویج لاابالی‌گری در جامعه را یکی از راه‌های نفوذ عنوان کرد و افزود: «نیروی انتظامی برای حفظ نوامیس و مال مردم و سلامت جامعه، هفت هزار نفر از ماموران خود را مامور گزارش تخلفات این چنینی کرد.»

اشاره‌ او به طرح تازه نیروی انتظامی برای استفاده از هفت هزار مامور مخفی برای نظارت بر رفتار شهروندان است که با واکنش‌های انتقادی زیادی از سوی کارشناسان، مردم و مقام‌های ارشد دولت روبرو شده است.

حسین ساجدی‌نیا، رئیس پلیس تهران چند روز پیش (۳۰ فروردین) از آغاز کار “هفت هزار مامور نامحسوس امنیت اخلاقی” خبر داد و گفت که فعالیت آنها مکمل نیروهای موسوم به گشت‌ارشاد “در سطح شهر از جمله در مجتمع‌های تجاری و بزرگراه‌ها” خواهد بود.

رئیس جمهور، حسن روحانی در نشست اول اردیبهشت هیئت دولت در مخالفت با این طرح گفته بود که نمی‌توان آزادی مردم را با آئین‌نامه و سلیقه افراد و برخی دستگاه‌ها محدود کرد و “چنین نیست که هر کس یا نهاد و ارگانی بخواهد با اقداماتی به دنبال کنترل مردم باشد”.

نشانه نفوذ فرهنگی در دولت

شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، سوم اردیبهشت در صفحه فیسبوک خود از نگرانی برخی شهروندان از اجرای این طرح خبر داد و خاطر نشان کرد که قرار است وزارت کشور گزارشی درباره ابعاد اجرای آن به هیئت دولت ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، همزمان با انتشار یادداشت مولاوردی، محسن نسج همدانی، معاون امنیتی و انتظامی استاندار تهران، اعلام کرد که برای اجرای طرح پلیس نامحسوس هماهنگی‌های لازم با دولت انجام نشده و استانداری تهران نسبت به آن ملاحظاتی دارد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز دو روز پیش از ضرورت بررسی این طرح در شورای عالی امنیت ملی سخن گفت.
مشاور رسانه‌ای فرمانده سپاه پاسداران مخالفت با طرح تازه پلیس را نمونه‌ای از نفوذ فرهنگی توصیف کرده و با اشاره به انتقادهای مطرح شده از سوی مسئولان دولتی پرسیده است:«آیا این گونه برخورد نفوذ فرهنگی نیست؟»

«ارکان فتنه در مسئولیت‌های کلان»

حمیدرضا مقدم‌فردر بخش دیگری از سخنانش گفت: «افرادی که در جریان فتنه ۸۸ جزء ارکان فتنه بودند امروز در بعضی از تصمیم‌گیری‌ها و مسئولیت‌های کلان کشور حضور دارند و این به معنای نفوذ سیاسی است.»

اقتدارگرایان با پیروی از رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای جنبش اعتراضی به نتایج اعلام شده انتخابات سال ۸۸ را فتنه می‌نامند.

خامنه‌ای از ماه‌ها پیش، به ویژه پس از توافق هسته‌ای و اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در ۲۶ دی ۹۴، در هر فرصتی نسبت به خطر نفوذ “دشمن” و رخنه در ساختار تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی جمهوری اسلامی هشدار می‌دهد.
مشاور فرمانده سپاه با بیان این که هدف از نفوذ فرهنگی و سیاسی تغییر نگاه مردم نسبت به آمریکاست اظهار داشت: «پس از برجام اینگونه در بین مردم القا می‌شود که مخاصمه با آمریکا تمام شده و حالا زمان دوستی با آمریکاست و حالا زمان ارائه الگوهای غربی است.»

حسن روحانی در پیام نوروزی خود با بیان این که مردم در انتخابات هفتم اسفند “برجام دو” را کلید زدند، تاکید کرد که می‌توان با الگو گرفتن از مذاکرات هسته‌ای به برجام‌های دیگری برای حل مشکلات داخلی و خارجی دست یافت.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی اول فروردین خود در مشهد بدون نام بردن از روحانی، تفکر حامیان “برجام ۲ و ۳ و …” را “تفکری خطرناک” خواند.
از: دویچه وله
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.