فرانسه خواستار افزودن بندهای تازه به برجام شد

چهارشنبه, 29ام شهریور, 1396
اندازه قلم متن

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در تلاشی برای رفع نگرانی های آمریکا در مورد برجام خواستار گسترش توافق اتمی میان ایران و قدرت ها شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای مکرون روز چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل گفت: “ما باید توافق ۲۰۱۵ را نگه داریم چون توافق خوبی با نظارت قوی بر شرایط جاری بود و باید دو یا سه رکن به آن اضافه کنیم.”

آقای مکرون گفت این تدابیر باید شامل “یکی برای کنترل بهتر فعالیت های موشکی و بالستیک ایران باشد” و دیگری تمدید توافق ورای ۲۰۲۵ باشد زمانی که به تدریج از محدودیت های غنی سازی در ایران کاسته می شود.

به گفته او یک رکن سوم می تواند شامل “بحث باز با ایران درباره اوضاع جاری در منطقه باشد.”

این درحالی است که حسن روحانی رئیس جمهور ایران در حاشیه همین مجمع برجام را “تغییرناپذیر و غیرقابل مذاکره” خوانده است.

آقای روحانی همچنین گفت در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران گزینه‌های مختلفی دارد و تصمیم‌گیری ایران به عکس‌العمل اروپا نیز بستگی دارد.

مواردی که آقای مکرون به آنها اشاره کرده همان نگرانی هایی است که دولت ترامپ مطرح کرده است و می گوید در صورت عدم دستکاری توافق ممکن است از آن خارج شود.

در جریان مذاکرات برای رسیدن به برجام گزارش می شد که دولت وقت فرانسه مواضعی سخت برای گرفتن امتیاز بیشتر از ایران اتخاذ کرده بود اما رهبران کنونی فرانسه بارها از توافق به دست آمده میان ایران و گروه پنج به علاوه یک (فرانسه، آمریکا، بریتانیا، روسیه، چین و آلمان) دفاع کرده اند.

درخواست دمکرات ها

همزمان هفت سناتور ارشد دمکرات در نامه ای از دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خواسته اند هرگونه اطلاعاتی دایر بر نقض برجام از سوی ایران را در اختیار کنگره بگذارد.

این نامه خطاب به رکس تیلرسون وزیر خارجه، جیم متیس وزیر دفاع، ریک پری وزیر انرژی و دن کوتس مدیر سازمان اطلاعات ملی نوشته شده است.

قانون سال ۲۰۱۵ بازبینی توافق اتمی ایران دولت را ملزم می کند هر اطلاعاتی از این نوع را در اختیار کنگره بگذارد.
آقای ترامپ در نطق روز سه شنبه در مجمع عمومی برجام را “مایه شرمساری ایالات متحده” خواند و ساعاتی بعد وزیر خارجه او گفت اگر توافق اصلاح نشود آمریکا از آن خارج خواهد شد.

رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه گفت تصمیمش درباره آینده برجام را گرفته اما آن را علنی نکرد.

نامه تازه را سناتورها شرد براون، ماریا کنت ول، بن کاردین، ریچارد دربین، پاتریک لیهی، جک رید و مارک وارنر نوشته اند.
در نامه آنها آمده است که قانون بازبینی توافق اتمی ایران “رئیس جمهور را ملزم می کند اطلاعاتی در مورد هرگونه نقض بالقوه جدی توافق از سوی ایران یا نگرانی در مورد برجام را ظرف ده روز پس از دریافت در اختیار کنگره بگذارد.”

اما به گفته آنها دولت ترامپ تاکنون چنین اطلاعاتی ارائه نکرده است.

از سوی دیگر در این روز عادل جبیر وزیر خارجه عربستان در سازمان ملل به خبرنگاران گفت به اعتقاد او ایران برجام را رعایت نمی کند.

او گفت: “ما انتظار داریم جامعه جهانی هرکاری می تواند انجام دهد تا از پیروی ایران اطمینان حاصل شود.”

عربستان از جمله کشورهایی اس که از برجام ناراضی بوده اند.
از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.