رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا: موفقیت یا شکست استراتژی ترامپ در قبال ایران بستگی به همراهی اروپایی ها دارد

چهارشنبه, ۲۶ام مهر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

کورکر معتقد است تا ماه ژانویه ۲۰۱۸ در صورتی که کنگره و کاخ سفید بر سر نحوه مواجهه با برجام به اجماع دست یابند و دولت ترامپ بتواند شرکای اروپایی را همراه سازد، استراتژی ترامپ موفق پیش خواهد رفت.

رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا معتقد است موفقیت یا شکست استراتژی جدید دونالد ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران، بستگی به توانایی دولت او در جلب همراهی شرکای اروپایی علیه ایران دارد.

به گزارش عصر ایران، “باب کورکر” رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در گفتگو با سایت آمریکایی” واشنگتن اگزماینر” ضمن اعلام این مطلب گفته است: به گمان من موفقیت ترامپ در اعمال فشار بیشتر علیه ایران بستگی به افزایش تلاش های دیپلماتیک دولت ترامپ در جلب همراهی شرکای اروپایی مان در این مسیر دارد.

به گفته کورکر حمایت اروپا از بحث های آمریکا در زمینه کسب مجوز بازرسی های گسترده از تاسیسات هسته ای و نظامی ایران و نیز مخالفت با توسعه برنامه موشک های بالستیک،به این معناست که اروپایی ها می خواهند در این زمینه ها با آمریکا همراهی کنند.

به گفته کورکر لحن انتقادی اروپایی ها از اقدام دولت ترامپ در عدم پایبندی ایران به برجام می تواند تا ژانویه سال ۲۰۱۸ تعدیل شود و اروپایی ها در بحث نظارت های بیشتر و محدودیت های بیشتر بر برنامه موشکی بالستیک ایران هم‌نظر آمریکا شوند، و آن هنگامی خواهد بود که دولت آمریکا با استفاده از دیپلماسی شرکای اروپایی را همراه سازد.

کورکر به همراه “تام کاتن” یکی از سناتورهای جمهوریخواه ضد برجام در حال کار روی طرحی هستند که به پرزیدنت ترامپ اجازه می دهد در صورتی که تنها یک سال با دست یابی ایران به سلاح هسته ای فاصله مانده باشد، رییس جمهور آمریکا بتواند تحریم های شدیدی را علیه ایران اعمال کند.

باب کورکر

باب کورکر

جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه اتهام تلاش برای دست یابی به سلاح هسته ای را نپذیرفته و بر ماهیت صلح آمیز فعالیت های هسته ای خود تاکید دارد. از سوی دیگر از زمان انعقاد توافق هسته ای موسوم به “برجام”، آژانس بین المللی انرژی هسته ای در ۸ گزارش مختلف فصلی پایبندی ایران را به عمل به تعهدات برجامی تایید کرده است.

طرح کورکر و کاتن در سنای آمریکا با تهدید مخالفت همه جانبه و حزبی سناتورهای دموکرات و اقدام آنها به “فیلی باستر”- ممانعت از رای گیری با طولانی کردن سخنرانی های نمایندگان دموکرات – مواجه است.

با این حال کورکر گفته است او برای تصویب این طرح به دنبال کف رای لازم ۶۰ سناتور نیست که در این صورت باید ۸ سناتور دموکرات نیز به آن رای دهند، بلکه خواسته او و کاتن کسب دستکم ۸۰ رای از سناتورهاست تا این طرح با یک اجماع نسبی دو حزبی در سنا تصویب شود.

در صورت عدم تفاهم سناتورهای آمریکا در اعمال تغییراتی در قانون نظارت بر برجام و یا طرح های مشابه جداگانه از جمله طرح کورکر- کاتن در فرصت ۶۰ روزه، توپ برجام بار دیگر به زمین کاخ سفید ارسال خواهد شد و در این صورت این دونالد ترامپ است که باید شخصا درباره ادامه یا لغو حضور ایالات متحده آمریکا در برجام، تصمیم گیری کند.

دولت های اروپایی تا کنون از ترامپ به خاطر عدم تایید پایبندی ایران به برجام انتقاد کرده و بر ضرورت تداوم این تفاهم بین المللی و مهم تاکید داشته اند.

از: عصر ایران


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.