قاسم سلیمانی درباره مذاکره با آمریکا: تن به این ذلت نمی‌دهیم

دوشنبه, ۹ام اردیبهشت, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

سرلشکر قاسم سلیمانی به عنوان یک فرمانده نظامی مسئولیتی رسمی در تعیین سیاست‌ خارجی ایران و مذاکره با کشورهای دیگر ندارد

سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، مذاکره با آمریکا را “تسلیم شدن محض در برابر دشمن” خوانده و گفته است که “قطعا تن به این ذلت نمی‌دهیم.”

آقای سلیمانی روز دوشنبه ۹ اردیبهشت در همایش فرماندهان پلیس ایران “دشمن” را متهم کرد که قصد دارد با فشارهای اقتصادی جمهوری اسلامی را “به میز مذاکره بکشاند” و گفت که چنین مذاکره‌ای مصداق “تسلیم محض” است.

اشاره آقای سلیمانی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران است که بعد از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران (برجام) دوباره بازگشت و محدودیت‌های بسیاری برای جمهوری اسلامی به وجود آورد.

رد مذاکره با آمریکا از سوی فرمانده نیروهای برون‌مرزی سپاه در حالی صورت می‌گیرد که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به تازگی در مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی گفته است که ایران مشکلی با مذاکره نداشته اما به گفته او تندروها در دولت کنونی آمریکا راه گفت‌وگو را بسته‌اند.

او همچنین گفت که ایران آماده مذاکره بر سر تبادل زندانی با آمریکا است.

سهل‌اندیشی و اشتباه راهبردی

سرلشکر سلیمانی به عنوان یک فرمانده نظامی مسئولیتی رسمی در تعیین سیاست‌های خارجی ایران و مذاکره با کشورهای دیگر ندارد اما به عنوان یک چهره بانفوذ به ویژه در عراق و سوریه و منطقه خاور میانه همواره مورد توجه مقام‌های آمریکایی بوده است.

ایالات متحده به تازگی سپاه پاسداران را به فهرست “سازمان‌های تروریستی خارجی” خود اضافه کرده و مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در گفت‌وگویی قاسم سلیمانی را “یک تروریست” خوانده است.

آقای سلیمانی امروز گفت که دشمنان ایران می‌خواهند با “دو اهرم فشار و تحریم اقتصادی و بر هم زدن امنیت کشور به ما ضربه و لطمه بزنند و در این راستا از همه ظرفیت هایشان بهره می‌گیرند.”

علی لاریجانیلاریجانی: برخی سهل‌اندیشی می‌کنند و می‌گویند مذاکره کنید

هم‌زمان علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم مذاکره با آمریکا را یک “اشتباه راهبردی” خواند و گفت “گفتمان آن‌ها گفتمان تسلیم و تحقیر است.”

آقای لاریجانی گفت: “برخی سهل‌اندیشی می‌کنند و می‌گویند مذاکره کنید. مذاکره با این فرد (دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا) اصلاً معنا ندارد.”

او عربستان را مثال زد که به گفته او “تسلیم شد و پول هم داد اما ببینید چطور با این کشور صحبت می‌شود. یک روز می‌گوید که اگر دست از پشت آن‌ها برداشته شود به زمین می‌خورد و روز دیگر می‌گوید که این کشور فقط پول دارد.”

رئیس مجلس ایران گفت که جمهوری اسلامی راه‌های حل مسائل سیاسی با گفت‌وگو را نبسته است: “مثلا در مورد سعودی‌ها نگفتیم که مذاکره نمی‌کنیم. آن‌ها مسیر غلطی می‌روند اما باز هم ما باب مذاکره را نبستیم.”

عربستان بیش از سه سال پیش در پی حمله به اماکن دیپلماتیک این کشور در تهران و مشهد روابط خود را با ایران قطع کرد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.