فرانسه و آمریکا خواستار تشکیل سریع یک «دولت برخوردار از اعتبار و کارآ» در لبنان شدند

جمعه, 17ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه AP – Bilal Hussein

وزیران امور خارجۀ فرانسه و ایالات متحد آمریکا، ژان ایو لودریان و آنتونی بلینکن، در بیانیۀ مشترکی که پنجشنبه ۴ فوریه منتشر شد، «حمایت ساختاری و دراز مدت» جامعۀ جهانی از لبنان را به تشکیل فوری یک دولت کارآ فراخواندند. لبنان از هنگام انفجار در بندر بیروت در۴اوت گذشته و سقوط دولت، در بحران سیاسی بسر می‌برد. وزیران امور خارجۀ دوکشور در بیانۀ خود تاکید کرده‌اند که در انتظار نتایج فوری در تحقیقات قضائی مربوط به این انفجار نیز هستند.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه و همتای آمریکائی او، آنتونی بلینکن، در بیانیۀ مشترک خود با تاکید بر«نیاز فوری و حیاتی» از «مسئولان لبنانی» می‌خواهند که «به تعهدات خود در زمینۀ تشکیل یک دولت برخوردار از اعتبار و کارآ و تلاش به منظور انجام اصلاحات لازم بر پایۀ خواست مردم لبنان» عمل کنند. وزیران دو کشور هشدار داده‌اند که «اجرای این اقدامات برای آنکه لبنان از حمایت ساختاری و دراز مدت فرانسه، آمریکا و متحدان منطقه‌ای و بین‌المللی آنها برخوردار شود، اجتناب ناپذیر است».

هر چند در پی سقوط دولت لبنان در پی انفجار بندر بیروت، سعد حریری به نخست وزیری این کشور برگزیده شده است، اما وی از آن هنگام تا کنون هنوز موفق به تشکیل دولت تازۀ این کشور نشده و چانه زنی‌های سیاسی در این باره همچنان ادامه دارد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، نیز که از هنگام این انفجار برای وادار ساختن رهبران سیاسی به توافق با یکدیگر و تشکیل دولت دو بار به این کشور سفر کرده، تا کنون در این زمینه توفیقی بدست نیاورده است.

وزیران امور خارجۀ فرانسه و آمریکا تاکید کرده‌اند که دو کشور «کمک اضطراری خود به مردم لبنان را بویژه در زمینۀ بهداشت و پزشکی، تربیتی، مسکن و تغذیه» همچنان  دنبال می‌کنند و در «انتظار نتایج سریع در بارۀ دلایل انفجار یادشده هستند».

ژان ایو لودریان و آنتونی بلینکن از دستگاه قضائی لبنان می‌خواهند به این منظور «بصورت کاملاً شفاف و مبرا از هر گونه نفوذ و دخالت سیاسی» اقدام کند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.