واکنش خزاعی به درخواست خروج فیلم‌های خارجی از جشنواره فجر: حق انصراف ندارند

شنبه, 15ام بهمن, 1401
اندازه قلم متن

محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی ایران

رادیو فردا

رئیس سازمان سینمایی ایران در واکنش به درخواست خروج شماری از فیلم‌های خارجی از جشنواره فجر، صاحبان این آثار را متهم کرد که آن‌ها «تحت تأثیر جو غالب در داخل و خارج کشور» بیانیه‌های انصراف خود را صادر کرده‌اند.

محمد خزاعی روز شنبه ۱۵ بهمن با حضور در پردیس سینمایی ملت به خبرنگاران گفت: «وقتی حق رایت فیلم پرداخت می‌شود، حق انصرافی وجود ندارد. در حوزه سینمای داخلی هم همینطور است؛ بنابراین انصراف نمی‌توانند بدهند.»

مشابه این اظهارات را دبیر جشنواره فیلم فجر نیز بعدازظهر جمعه بیان کرده بود. مسئولان برگزاری این رویداد حکومتی در حالی از خرید حقوق پخش فیلم‌ها از پخش‌کنندگان صحبت می‌کنند که نمایش فیلم‌ها در جشنواره‌ها مناسبات و قراردادهای متفاوتی نسبت به نمایش عمومی فیلم‌ها دارد. در مواردی هم هزینه‌ای از سوی جشنواره‌ها به پخش‌کنندگان پرداخت نمی‌شود.

آقای خزاعی همچنین مدعی شد که یکی از دلایل تأخیر در اعلام اسامی مهمانان و آثار بخش بین‌‌الملل جشنواره فیلم فجر، «به خاطر جوی است که در داخل و خارج از کشور غالب شده و این احتیاط را می‌طلبید که … به شیوه دیگر اطلاع‌رسانی کنیم».

او توضیح بیشتری در این‌باره نداد و صرفاً گفت که با ورود «مهمانان بخش داوری و بازار» از روز ۱۶ و ۱۷ بهمن، اسامی آن‌ها نیز «به زودی» اعلام می‌شود.

در روزهای اخیر، شماری از فیلمسازان سرشناس خارجی خواستار خروج فوری آثار خود از جشنواره فیلم فجر شده بودند، از جمله لوک و ژان پی‌یر داردن، برادران سینماگر بلژیکی، که ۱۳ بهمن با انتشار بیانیه‌ای تصریح کردند: «نمی‌خواهند در رویدادی که جلوه‌گاه دیکتاتوری و خون‌ریزی است، حاضر باشند.»

در ادامه موج درخواست خروج فیلم‌های خارجی از جشنواره فجر، یک شرکت فرانسوی نیز روز جمعه اعلام کرد که درخواست حذف فوری فیلم‌هایش از این جشنواره را به مسئولان و شرکت‌های همکار داده است.

شرکت تهیه، توزیع و پخش فیلم «وایلدبانچ» در بیانیه‌ای که در وب‌سایت خود منتشر کرد، نوشت که «از دیدن نام فیلم‌هایی که حقوق پخش آن‌ها را دارد در جشنواره فیلم فجر متعجب» شده است.

بر اساس این بیانیه، حقوق پخش شش فیلم از هشت فیلم خارجی که برای نمایش در جشنواره فجر انتخاب شده‌اند متعلق به شرکت وایلد بانچ است اما این آثار بدون هماهنگی و توسط یک شرکت مستقر در دوبی در اختیار جشنواره فجر قرار گرفته‌اند.

در چهارمین روز از برگزاری جشنواره فیلم فجر، رئیس سازمان سینمایی ایران در بخش دیگری از اظهارات خود درباره غیبت برخی کارگردان‌ها در نشست خبری فیلم‌شان گفت: «طرف حساب ما تهیه‌کننده است، در حقیقت تهیه‌کننده صاحب فیلم است و تصمیم می‌گیرد که چگونه اثرش به نمایش گذاشته شود.»

این اظهارنظر پس از آن مطرح می‌شود که کیومرث پوراحمد، فیلم‌ساز مطرح سینمای ایران، روز جمعه پس از نمایش ساخته جدید خود در نشست رسانه‌ای آن حاضر نشد.

اعتراض سینماگران خارجی به نمایش آثارشان در جشنواره فیلم فجر در شرایطی است که بسیاری از سینماگران داخل ایران نیز امسال در اقدامی اعتراضی به رخدادهای اخیر کشور این رویداد حکومتی را تحریم کرده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.