سخنگوی قوه‌قضائیه از رسیدگی فوق‌العاده به فساد بزرگ گازی خبر داد: هشت کارتن پرونده کرسنت

دوشنبه, 5ام بهمن, 1394
اندازه قلم متن

cartoon

گروه سیاسی: رسیدگی فوق‌العاده به پرونده کرسنت در دستور کار قوه‌قضائیه است. اگرچه پیش‌تر حکم برخی افراد دخیل در این فساد بی‌سابقه گازی صادر شده است اما حجت‌الاسلام اژه‌ای سخنگوی قوه‌قضائیه گفته است دادگاه در حال رسیدگی فوق‌العاده به این پرونده فساد بزرگ است. آنگونه که حجت‌الاسلام اژه‌ای دیروز در نشست خبری خبر داده است؛ اسناد این پرونده بسیار زیاد است و شامل ۸-۷ کارتن می‌شود. دیروز یکشنبه در نود و یکمین نشست خبری سخنگوی قوه‌قضائیه، خبرنگار فارس خطاب به محسنی‌اژه‌ای گفت: در موضوع قرارداد کرسنت از قدیم ۴ پرونده قضایی در قوه قضائیه تشکیل شده که یکی از این پرونده‌ها منجر به صدور حکم برای متهمان شده و ۳ پرونده دیگر بلاتکلیف هستند. پرونده‌ای که درباره وزیر فعلی نفت تشکیل شده به کجا رسیده و آیا پیگیری می‌شود و آیا حکم صادر شده برای پرونده اول کرسنت نهایی و ابلاغ شده است یا خیر که اژه‌ای در پاسخ گفت: اینکه ۴ پرونده تشکیل شده اطلاعی ندارم، پرونده کرسنت یکی از پرونده‌هایی است که سال‌ها طول کشید و در نهایت منجر به صدور حکم شد. وی افزود: در این حکم افرادی در دادگاه بدوی محکومیت گرفتند اما اعتراض شد و حکم به دیوانعالی کشور رفت، دیوان براساس زمان وقوع آن جرم تا زمانی که تبدیل به این حکم شود اعلام کرد مشمول مرور زمان شده و بر این اساس گفت اصلاً قابل رسیدگی نیست و در نتیجه پرونده را بست.اژه‌ای تصریح کرد: نسبت به این حکم از طرف مدعی‌العموم اعتراض شد و گفته شد مشمول مرور زمان نیست و مدعی‌العموم درخواست اعمال ماده ۴۷۷ (۱۸ سابق) را کرد؛ این اعتراض مدعی‌العموم توسط هیأتی که به اعمال ماده ۱۸ رسیدگی می‌کرد پذیرفته شد و رأی شعبه ۲۰ دیوانعالی کشور که گفته بود مشمول مرور زمان است نقض شد و حکم محکومیت دادگاه به قوت خود باقی است.سخنگوی قوه‌قضائیه با بیان اینکه مجدداً این حکم از طرف برخی محکومان مورد اعتراض قرار گرفته و درخواست اعمال ماده ۱۸ شده، گفت: در حال حاضر پرونده در حال بررسی است، پرونده کرسنت بسیار قطور است و امروز که به یک مناسبت از سر میزی می‌گذشتم پرونده را دیدم آن را نشمردم اما حدود ۷ تا ۸ کارتن می‌شد و خدا به خیر کند برای قاضی‌ای که می‌خواهد اینها را بخواند، در هر صورت الان پرونده یک حکم دارد که آن هم قطعی است اما درخواست رسیدگی فوق‌العاده صورت گرفته است.

زنگنه در لیست محکومان؟

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت که فساد بزرگ کرسنت در دوران وزارت وی در دولت اصلاحات رخ داده است؛ یکی از اصلی‌ترین نام‌ها در پرونده فساد کرسنت است. برخی نمایندگان مجلس اخیرا با افشاگری درباره نقش زنگنه در پرونده فساد کرسنت، وزارت مجدد وی در وزارتخانه نفت را عامل محکومیت ایران در دادگاه لاهه می‌دانند. از سوی دیگر موضوع محاکمه زنگنه به خاطر سوءمدیریت و رخ دادن فساد بزرگ کرسنت توسط مدیران وی نیز مطرح است. اژه‌ای درباره پرونده وزیر نفت گفت: افرادی محکوم شده‌اند اما اسامی‌شان یادم نیست. چون حکم قطعی است، اعلام اسامی منعی ندارد و اگر به‌خاطر داشتم بیان می‌کردم.

البته آنگونه که سخنگوی قوه قضائیه گفته است رسیدگی فوق‌العاده به پرونده قطور کرسنت، این بار و با توجه به افشاگری‌های اخیر نمایندگانی مانند علیرضا زاکانی و مهرداد بذرپاش، می‌تواند با خبرهای ویژه و بزرگی همراه باشد. اگرچه این نگرانی وجود دارد که فشارهایی برای جلوگیری از رسیدگی قاطعانه به پرونده کرسنت به دستگاه قضایی وارد شود اما رفتار قوه‌قضائیه در جریان پرونده مهدی هاشمی نشان داد دستگاه قضا تحت تاثیر فشار قرار نخواهد گرفت. روز گذشته سخنگوی قوه‌قضائیه درباره مرخصی مهدی هاشمی نیز توضیحاتی ارائه کرد. اژه‌ای گفت: پس از عمل جراحی که صورت گرفت پزشک معالج وی تشخیص داد وی باید ۲ هفته برای گذراندن دوران نقاهت بیرون از زندان باشد و یکی از پزشکان پزشکی قانونی هم نظر پزشک معالج را تایید کرد اما باز هم قاضی کافی ندانست.وی افزود: قاضی دستور داد از پزشکی قانونی ۳ پزشک رفتند و آنها هم نظر دادند که باید دوران نقاهت مهدی هاشمی در خارج از زندان طی شود اما اینکه آیا این زمان قابل تمدید است یا نه اطلاعی ندارم. پرونده حمید بقایی نیز دیروز از سخنگوی قوه قضائیه مورد سوال قرار گرفت. حجت‌الاسلام اژه‌ای در این‌باره توضیحات مفصلی ارائه کرد و درباره روند بازجویی و دلیل تمدید قرار بازداشت موقت وی روشنگری کرد. حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای درباره پرونده حمید بقایی گفت: در این باره لازم است نکاتی را بگویم. اول اینکه اگر اتهام برای دادسرا روشن و ثابت نشود همان جا قرار منع تعقیب صادر می‌شود و اگر پرونده شاکی خصوصی داشته باشد و آن شاکی هم رضایت دهد قرار موقوفی تعقیب صادر می‌شود اما اگر اتهامی متوجه فرد بود که براساس اظهارات وی، اسناد و مدارک یا علم قاضی محرز شد بازپرس قرار مجرمیت صادر می‌کند که این قرار باید به نظر دادستان برسد که اگر دادستان تایید کند کیفرخواست صادر می‌شود. وی با بیان اینکه درباره پرونده بقایی هنوز قرار مجرمیت و به تبع آن هنوز کیفرخواست صادر نشده، گفت: قرار بازداشت ۲ ماه است.اگر تا قبل از ۲ ماه بازپرس تشخیص دهد که موجبات قرار بازداشت موقت رفع شده می‌تواند قرار را تبدیل کند اما در صورتی که ۲ ماه گذشت و بازپرس تشخیص داد باید بازداشت موقت ادامه یابد آن را تمدید می‌کند که در هر دو مورد قرار را به متهم ابلاغ می‌کنند که اگر با اعتراض متهم مواجه شود پرونده به دادگاه می‌رود. اژه‌ای ادامه داد: اگر دادگاه نظر بازپرس را نپذیرفت بازپرس ناچار می‌شود نظر قاضی را قبول کرده و قرار را تبدیل کند. وی ادامه داد: درباره بقایی ۳ بار بازداشت موقت تمدید شد که در این مدت تحقیقات صورت گرفت که بخشی از آن در اختیار سیستم اطلاعاتی و بخشی در اختیار سیستم قضایی بود. .سخنگوی قوه‌قضائیه تصریح کرد: در مورد ایشان از دادستان سوال کردم گفتند ابتدا قرار وثیقه صادر می‌شود و بعد قرار تبدیل به کفالت و وجه‌الوکاله می‌شود. وی با بیان اینکه تحقیقات مقدماتی به اتمام رسیده اما قرار مجرمیت صادر نشده، گفت: باید منتظر تحقیقات بعدی باشیم.

تشکیل ۴۰ پرونده تخلف انتخاباتی

موضوع انتخابات نیز از دیگر موضوعاتی بود که روز گذشته سخنگوی قوه‌قضائیه درباره آن اطلاعاتی ارائه کرد. محسنی‌اژه‌ای با اشاره به اینکه در این مدت نسبت به سنوات گذشته شاهد پرونده‌های کمتری بودیم، گفت: در کل ۳۱ استان کلاً ۴۰ پرونده تشکیل شده که بیشتر آنها مربوط به مواردی است که در فضای مجازی تحریف‌هایی علیه نامزدها صورت گرفته است.اژه‌ای تأکید کرد: من بار دیگر می‌گویم قبل از اعلام رسمی از طریق مراجع رسمی از گمانه‌زنی درباره اینکه افرادی ردصلاحیت شده‌اند، اجتناب شود بویژه گمانه‌زنی‌هایی که خلاف قانون است و باعث می‌شود افرادی که مطالبی درباره‌شان گفته شده شکایت کنند.

وی ادامه داد: برای مثال موردی را داشتیم که گفتند فلانی به فلان جهت ردصلاحیت شده و حدود ۷۰۰ پیامک هم در این زمینه ردوبدل شد؛ اینها هم خودشان را به زحمت انداختند هم دستگاه‌های اطلاعاتی را اما در نهایت شناسایی و دستگیر شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.