موج انتقادهای مردمی به افزایش بودجه حوزه علمیه و نهادهای مذهبی ایران

یکشنبه, ۲۶ام آذر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

در حالی که بودجه پیشنهادی دولت دوازدهم برای سال ١۳۹۷ فقط با ۷‚۳ درصد افزایش با قیمت های جاری نسبت به سال ١۳۹۶ در عمل یک بودجه انقباضی است و بندهای اصلی آن که مستقیماً با معیشت مردم، فرهنگ مردم و آینده اقتصادی این کشور بستگی دارند، کاهش یافته اند، اما نهادها و مؤسسه‌های مذهبی یا مورد مناقشه، سهم بزرگ خود از بودجه عمومی را کماکان حفظ کرده و یا افزایش داده‌اند. در حالی که در بودجه پیشنهادی دولت برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که وظیفه مهم توسعه و اعتلای فرهنگ را در سطح کل جامعه ایران به عهده دارد، فقط ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه پیشنهاد شده است، بودجه مرکز حوزه علمیه قم از مرز ۸۹۶ میلیارد تومان گذر می کند. این تناقض ها که همواره در کشور وجود داشته اند، این روزها پرسش های زیادی را نزد افکار عمومی در ایران به وجود آورده است.

در چنین شرایطی، روزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله انتقادی امروز خود را به این موضوع اختصاص داده است و خواستار قطع بودجه حوزه علمیه و دیگر نهادهای مشابه در کشور شده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود می نویسد:” … از سال‌ها قبل همواره می‌پرسیدند و می‌پرسیدیم که چرا روحانیت را با وصل کردن به بودجه دولتی وابسته می‌کنید؟ ولی پاسخی نمی‌شنیدیم و یا پاسخ‌ها قانع‌کننده نبودند. حالا که ماجرا از طریق رسانه‌ها به افکار عمومی کشیده شده، باید فکری اساسی برای این موضوع کرد و نمی‌توان بی‌تفاوت از کنار آن گذشت.

در سرمقاله امروز این روزنامه، آمده است که عدم وابستگی روحانیون به بودجه دولتی به معنای استقلال روحانیت در کشور و در نتیجه انتقادهای سازنده از دولت برای اصلاح أمور است. روزنامه جمهوری اسلامی می نویسد: در در حوزه علمیه قم، مراجع تقلیدی بودند که معتقد به استقلال روحانیت بودند و گرفتن بودجه از دولت را بشدت نهی می‌کردند. هم‌اکنون نیز بعضی از مراجع تقلید بر این نکته تأکید می‌کنند که حوزه علمیه و روحانیت نباید از بودجه‌های دولتی استفاده کنند. مبنای آنان همواره این بود و اکنون نیز همین است که روحانیت از آغاز موجودیت خود، متکی به وجوه شرعیه‌ای بود که مردم می‌دادند و همین ارتباط اعتقادی مردم با روحانیت بود که موجب شد این نهاد، مستقل، کارآمد و سالم بماند و در مقاطع حساس بتواند در برابر انحرافات حکومتی بایستد و به رسالت دینی و مردمی خود به درستی عمل کند.

روزنامه جمهوری اسلامی می نویسد: که این مبنا امروز هم باید محور و اساس و معیار تأمین هزینه‌های حوزه‌های علمیه و روحانیت باشد تا آنان بتواند مستقل و قدرتمند باقی بمانند…اگر می‌خواهیم انقلاب اسلامی استمرار داشته باشد و نظام جمهوری اسلامی پایدار بماند، باید روحانیت را با همان ویژگی‌ها حفظ کنیم. روحانیت باید مستقل باشد و برای حفظ استقلال خود نباید به بودجه دولتی وابسته باشد.

این روزنامه در ادامه سرمقاله خود به وجود نهادهایی اشاره می کند که از بودجه عمومی کشور ارتزاق می کنند و وجود آنها نه تنها لازم نیست، بلکه برای جامعه حتی مضر نیز هستند: “…در قم و تهران و بعضی شهرهای دیگر مراکزی به بهانه کارهای فرهنگی بودجه‌هائی از دولت می‌گیرند که به هیچ وجه استحقاق آن را ندارند. این مراکز اگر نباشند و هیچ کاری انجام ندهند، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. حتی می‌توانیم قاطعانه بگوئیم وجود بعضی از این مراکز، مشکلاتی ایجاد می‌کند و نبود آنها بهتر است. این بودجه‌های کلان ده‌ها و صدها میلیارد تومانی به جای این مراکز اگر صرف فقرائی شود که شب‌ها با شکم گرسنه می‌خوابند، فرهنگ این کشور اصلاح خواهد شد.”

یادآور می شویم که وجود چنین بودجه هایی در شرایطی است که دولت در لایحه بودجه ۹۷ “عملا پیشنهاد حذف یارانه بیش از ۳۰ میلیون نفر را داده است”. بودجه فرهنگ و آموزش و پروورش در کشور روندی کند و بطئی دارد. بودجه ورزش که سلامت جان و جسم جوانان ما مستقیماً ارتباط دارد، در کشور کاهش می یابد. بودجه های عمرانی که باید زمینه های تحقق اشتغال را در کشور ایجاد کنند، به شدت کاهش یافته است و سفره مردم به نسبت سال های گذشته کوچک تر شده است. در چنین شرایطی پرداخت چنین هزینه هایی هیچگونه توجیه مذهبی ملی و مردمی ندارد.

در زیر بودجه پیش‌بینی‌شده برای برخی از نهادهای مذهبی کشور برای سال ١۳۹۷ به شرح زیر است:

مرکز حوزه علمیه قم ۸۹۶ میلیارد تومان،

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۱۳۴ میلیارد تومان،

موسسه مذهبی “جامعه المصطفی العلمیه” (نهادی برای اشاعه اسلام شیعه در سایر کشورها) ۳۰۵ میلیارد تومان،

“مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی” وابسته به محمدتقی مصباح یزدی ۶ / ۲۸ میلیارد تومان،

“دایره‌المعارف فقه اسلامی” ۰۳۸ / ۵ میلیارد تومان،

“مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی” زیر نظر حسن خمینی ۷ / ۵ میلیارد تومان

بودجه سازمان اوقاف و امور خیریه ۴۰۰ میلیارد تومان،

بودجه نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها با افزایشی بیش از ۱۸ میلیارد تومان، از ۱۲۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در سال ۹۶ به ۱۴۲ میلیارد و ۷۲۰ هزار تومان در سال ۹۷ رسانده است.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.