همسر نازنین زاغری پس از دیدار با بوریس جانسون: از نازنین همانند مهره شطرنج استفاده می‌کنند

پنجشنبه, ۳ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری امروز به همراه دختر پنج ساله اش گابریلا و مادرش در مقر نخست وزیر حاضر شد

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری امروز به همراه دختر پنج ساله اش گابریلا و مادرش در مقر نخست وزیر حاضر شد

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی، بریتانیایی که در ایران زندانی است، پس از دیدارش با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، گفته که همسرش را در ایران به گروگان گرفته و از او همانند “مهره شطرنج” استفاده می‌کنند.

او که به همراه دختر پنج ساله‌اش امروز در مقر نخست وزیری بریتانیا با آقای جانسون گفتگو کرد، پس از این دیدار به خبرنگاران گفت که هنوز “شکافی” بین آن‌ها در مورد نحوه رسیدگی به این مسئله وجود دارد.

همسر نازنین زاغری همچنین خواستار پیشرفت در اختلافات طولانی مدت حقوقی بین ایران و بریتانیا در مورد توافق خرید تانک‌های چیفتن در دهه ۱۹۷۰ میلادی شد.

آقای رتکلیف با اشاره به ملاقاتش با نخست وزیر بریتانیا گفت: “ما مشخصا در مورد این واقعیت صحبت کردیم که دادگاهی در حال حاضر جایی در لندن برگزار شده که ما هم با آن در ارتباط هستیم.”

“فکر می‌کنم مهم است که که پیشرفتی در این زمینه وجود داشته باشد و پیشرفت به شکلی صورت بگیرد که همه احساس کنند قانونی است و روند صحیح دنبال می‌شود.”

آنها به من گفتند: “گوش کن، به تو قول می‌دهیم که هر کاری از دستمان بربیاید انجام دهیم و مسائل دیگر را حل می کنیم، اما شرایط پیچیده است.”

او گفت: “هر اصطلاحی را که به کار ببندیم، باید بگوییم که این موضوع در آنجا محل مناقشه نبود. بریتانیا آشکارا نسبت به شرایط کنونی خود حساس است، زیرا این کشور می‌کوشد در روابط خود با ایران و رویکرد نسبت به برجام، استفاده از سازوکار طرح شکایت در آن و این قبیل مسایل موضعی بینابین آمریکا و اروپا اتخاذ کند.”

“من گفتم که تصور می‌کنم این موضوعی متفاوت است. این هنجاری جهانی است، که در واقع همه ما از ارزشهای جهانی حمایت می‌کنیم که گروگانگیری نباید اتفاق بیفتد.”

آقای رتکلیف گفته که دولت در تلاش هایش برای تضمین آزادی همسرش باید با ایران “سختگیرانه تر” برخورد کند.

همسر نازنین زاغری همچنین گفت: “من فکر نمی‌کنم که نازنین فردا یا حتی هفته آینده بیرون بیاید. من دقیقا درباره آن چه که باید در تماس تلفنی روز شنبه به او بگویم و این که امیدواری به کجا رسیده، فکر می‌کنم.”

آقای رتکلیف پیشتر به بی‌بی‌سی گفت که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا برای تضمین آزادی همسرش باید “شجاع” باشد.

او هچنین گفت که می‌خواهد آقای جانسون به قولی که در سال ۲۰۱۷ داده و گفته که هیچ امکانی را برای بازگرداندن همسرش نادیده نمی‌گیرد، عمل کند.

نازنین زاغری رتکلیف نزدیک به ۴ سال است که در ایران به جرم جاسوسی زندانی استحق نشر عکسPA MEDIA
نازنین زاغری رتکلیف نزدیک به ۴ سال است که در ایران به جرم جاسوسی زندانی است

نازنین زاغری رتکلیف نزدیک به ۴ سال است که در ایران به جرم جاسوسی زندانی است؛ اتهامی که از سوی او رد شده است.

خانم زاغری گفته که برای دیدار خانواده‌اش به ایران رفته بود.

سخنگوی نخست وزیر بریتانیا هم پیش از این دیدار به به خبرنگاران گفته بود که دیدار آقای جانسون با ریچارد رتکلیف و دخترش، دیداری خصوصی است که در آن وزیر خارجه هم حضور دارد.

سخنگوی نخست وزیری بریتانیا همچنین گفت: “ما بشدت نسبت به شرایط خانم زاغری نگران هستیم و همچنان از هر فرصتی برای مطرح کردن پرونده نازنین با مقامات ارشد دولت ایران استفاده می‌کنیم. دولت ایران نباید نسبت به دیدگاه ما مبنی بر آزادی فوری او شکی داشته باشد.”

آقای رتکلیف آخرین بار در سال ۲۰۱۷ در زمانی که بوریس جانسون وزیر خارجه بود، با او ملاقات کرد.

آن ملاقات اندکی پس از آن صورت گرفت که آقای جانسون اشتباها اظهاراتی را در مورد خانم زاغری بیان کرده بود.

آقای جانسون گفته بود که نازنین زاغری موقع دستگیری در ایران در حال آموزش روزنامه نگاران بود. او مجبور شد بعدا به خاطر اظهاراتش عذرخواهی کند.

ایران در مجموع حدود ٢٣٠٠ تانک چیفتن به بریتانیا سفارش داده بود
Image captionایران در مجموع حدود ٢٣٠٠ تانک چیفتن به بریتانیا سفارش داده بود

این ملاقات در حالی صورت می‌گیرد که دادگاه تجدیدنظر درباره سود بدهی بریتانیا به ایران بر سر خرید تانک‌های چیفتن در دهه ۷۰ میلادی از دیروز (چهارشنبه ۲ بهمن/ ۲۲ ژانویه )آغاز شده و امروز هم ادامه یافت

یکی از مسایل مورد مناقشه بین دو دولت سودی است که بر این بدهی تعلق می‌گیرد؛ سال گذشته میلادی دادگاه عالی در لندن حکم داد که این سود به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا قابل پرداخت نیست.

مبلغ این سود بالغ بر ۲۱ میلیون و ۷۰۰ هزار پوند (بیش از ۲۸ میلیون و ۳۷۰ هزار دلار) اعلام شده است.

پس از زندانی شدن نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، رسانه‌های بریتانیا خبر دادند که اگر بریتانیا پول ایران را بپردازد، نازنین زاغری آزاد خواهد شد.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.