کاوه الحمودی: ملایان در خفا آن کار دیگر می کنند

چهارشنبه, 1ام مرداد, 1399
اندازه قلم متن

الکاظمی نخست وزیر عراق یک روز پس از دیدار با ظریف راهی ریاض می شود و فردای انروز به تهران سفر می کند.

صبح یکشنیه ۲۹ تیر برابر با ۱۹ ژوئیه ظریف وزیر خارجه ملایان در یک سفر عجولانه برای دیدار یک روزه راهی بغداد می شود.

بیانیه صادر شده از سوی وزارتخارجه عراق می گوید: محمد جواد ظریف با فواد حسین همتای عراقی اش و همچنین با مصطفی الکاظمی نخست وزیر و شماری از شخصیت های مهم عراقی دیدار و گفتگو خواهد کرد و ساعت ۸ بعد از ظهر بغداد را ترک می کند.

راستی موضوع چیست؟

به گزارش خبرگزاری ایسنا محمد جواد ظریف پس از ورود به بغداد ضمن تشرح اهداف و برنامه های سفر خود تاکید کرده است که سفرش به عراق از قبل برنامه ریزی و هماهنگ شده بود، ظاهرا این تاکید به قصد دور کردن هر گونه شبهه و گمانه زنی در باره ارتباط این سفر با دیدار الکاظمی از ریاض و تهران می باشد.

ظریف بدون این که انتقال پیامی برای ریاض را به صراحت انکار کند گفته است: «این سفر فرصت خوبی را فراهم می کند که با توجه به سفر نخست وزیر عراق به تهران در روز سه شنبه هماهنگی های لازم برای این سفر را انجام دهیم»

از سوی دیگر غضنفرالبطیخ از رهبران ائتلاف فتح و نزدیک به جمهوری اسلامی به شفق نیوز گفته است که یکی از اهداف اصلی ظریف در سفرش به بغداد ارسال پیامی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس و بخصوص عربستان می باشد.

وی افزود: به نفع عراق نیست که در مناقشه میان ایران و عربستان جانب یک طرف را علیه طرف دیگر بگیرد. بغداد این امکان را دارد که بین تهران و ریاض نقش میانجی را ایفا کند.

ناظران ملاقات ظریف و کاظمی را در ارتباط با سفرهای برنامه ریزی شده دو روز اینده نخست وزیر عراق از ریاض و تهران می بینند.

برخی نیز بسیار صریح تر و واضح تر معتقدند که الکاظمی نخست وزیر عراق نقش میانجی میان ایران و عربستان را به درخواست ملایان برعهده گرفته است و وی حامل پیامی از سوی ملایان برای ریاض می باشد.

برخی نیز پا را از این فراتر گذاشته و معتقدند عراق در حال حاضر نقش میانجی را بین ملایان، عربستان و امریکا برعهده دارد.

ایا با توجه به رابطه خوب عراق با امریکا و همچنین با عربستان و البته با ایران باید تصور کرد که خبرهایی در پشت صحنه دارد اتفاق می افتد؟

تجربه ثابت کرده است که هر وقت ملایان در زمینه داخلی سرکوب، اعدام و فشار را بالا می برند، یعنی که در زمینه خارجی مشغول گند کاری بزرگی هستند، معامله کثیفی می کنند و یا در صحنه دیگری در حال زانو زدن هستند.

ایا ملایان واقعا بدنبال برقراری رابطه با عرستان سعودی هستند؟

به چه دلیل عربستان نسبت به این چرخش ناگهانی ملایان باید خوش بین باشد؟

کشورهای منطقه و جامعه جهانی چه انتظاراتی از جمهوری اسلامی دارند؟

ایا جمهوری اسلامی قصد، اراده و توان پاسخگویی به انتظارات همساینگان و جامعه جهانی را دارد؟

خواسته های عربستان برای برقراری رابطه چه می تواند باشد؟

این ها سئوالات بی پاسخ و ابهامات موجود حول این احتمال می باشند.

از سوی دیگر زنگنه وزیر نفت روحانی در اخرین اظهار نظر گفته است:

هیچ کشوری خارجی حاضر به امضای قرارداد با ایرن نیست.

این حرف یاد اور حرفهای تهدید امیز و هماورد طلبی سران نظام و یاد اور حرف روحانی است که در ابتدای خروج امریکا از برجام و در واکنش به تحریم های امریکا گفته بود: اگر قرار است ما نفت نفروشیم، مگر می گذاریم یک قطره نفت از منطقه بفروش برسد!

قطعا روزهای اینده جزئیات بیشتری در رابطه با درستی و یا نادرستی گمانه زنی ها و در باره تحرکات موجود بین جمهوری اسلامی و عراق و سفرهای آتی نخست وزیر عراق نمایان خواهد شد.

قبلا گفته بودم که ملایان در ضعیف ترین نقطه دست به عقب نشینی قهرمانانه خواهند زد. هر چند که ملایان معمولا عقب نشینی و شکرخوری قهرمانانه خود را در خفا انجام میدهند، تا حباب پوشالی که از هیبت نظامشان در اذهان توده ها ساخته اند نترکد.

گر چه مقامات نظام رد و بدل کردن هر گونه پیام را قاطعانه تکذیب می کنتد، لیکن رویدادها و حوادث عیان و نهان البته نشان از حقایق دیگری بر خلاف ادعاهای ملایان میدهد.

کاوه ال حمودی

Kaveh179@gmail.com


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.