بایدن: آماده اقدامات بیشتر برای مقابله با تهدیدات هستیم

یکشنبه, 6ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا

رئیس‌جمهور آمریکا با ارسال نامه‌ای به کنگره درباره صدور فرمان حمله به پایگاه‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت سپاه در سوریه گزارش داد. او تأکید کرد آمریکا آماده انجام “اقدامات بیشتر برای مقابله با تهدیدات یا حملات بیشتر است.”

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، روز شنبه (۲۵ مارس) با ارسال نامه‌ای به کنگره از دستور خود برای حمله هوایی تلافی‌جویانه به پایگا‌ه‌های گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران در سوریه دفاع کرده و نوشت “این حملات به منظور حفاظت و دفاع از امنیت پرسنل‌‌مان، مختل کردن مجموعه حملات مداوم علیه ایالات متحده و متحدان‌ما و ترساندن و مقابله با ایران و گروه‌های شبه نظامی وابسته به این کشور برای انجام حملات بیشتر” صورت گرفت.

بایدن افزود که حملات آمریکا با هدف “ایجاد بازدارندگی، محدود کردن خطر تشدید تنش و جلوگیری از بروز تلفات غیرنظامی” انجام شد.

به گزارش شبکه خبری “سی‌ان‌ان” نامه بایدن به کنگره بخشی از قانون “اختیارات جنگی” است که رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم می‌کند که در ظرف ۴۸ ساعت پس از اجرای عملیات نظامی، کنگره را از این امر مطلع کند.

پنتاگون روز پنج‌شنبه (سوم فروردین) اعلام کرد ارتش ایالات متحده به دستور جو بایدن، تاسیسات نظامی گروه‌های مورد حمایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شرق سوریه را هدف حمله هوایی قرار داد. این حمله در واکنش به یک حمله پهپادی “با سرمنشاء ایرانی” به یک پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرق سوریه صورت گرفت که طی آن یک پیمانکار آمریکایی کشته شد و یک پیمانکار دیگر به همراه پنج سرباز آمریکایی زخمی شدند.

بایدن در نامه خود به کنگره حمله نظامی آمریکا را “مطابق با قوانین بین‌المللی و در راستای استفاده از حق ذاتی ایالات متحده برای دفاع از خود مطابق با ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد” خواند. به گفته او آمریکا “آماده انجام اقدامات بیشتر، در صورت لزوم و متناسب، برای مقابله با تهدیدات یا حملات بیشتر است.”

طبق آخرین آماری که سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن) منتشر کرده، شمار کشته‌شدگان حملات هوایی تلافی‌جویانه آمریکا به شبه‌‌نظامیان تحت حمایت جمهوری اسلامی در سوریه به ۱۹ تن افزایش یافته است. به گفته این سازمان یازده تن از کشته‌شدگان عضو گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت حکومت، سه تن جزو سربازان ارتش سوریه و پنج تن دیگر نیز شبه نظامیان غیر سوری بوده‌اند.

بایدن روز جمعه در سخنانی به جمهوری اسلامی هشدار داد که ایالات متحده برای محافظت از آمریکایی‌ها “قویا عمل خواهد کرد.” او گفت آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست، اما آماده است برای محافظت از مردم خود قاطعانه عمل کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.