دولت آلمان: محافظان شخصی اردوغان حق ورود ندارند

یکشنبه, 4ام تیر, 1396
اندازه قلم متن

رجب طیب اردوغان برای شرکت در نشست آتی گروه بیست به آلمان می‌آید. وزارت خارجه آلمان به رئیس جمهور ترکیه اطلاع داده که حق ندارد محافظان شخصی همراه داشته باشد.

گوشه‌ای از عملیات محافظان اردوغان در امریکا

رجب طیب اردوغان قصد دارد برای شرکت در اجلاس “گروه هشت G8” که روزهای ۷ و ۸ آوریل در هامبورگ برگزار می‌شود به آلمان سفر کند.

به گزارش روزنامه “ولت ام زونتاگ” مقامات وزارت خارجه آلمان به دفتر ریاست جمهوری ترکیه اطلاع داده‌اند که از سفر محافظان شخصی اردوغان به آلمان جلوگیری خواهد شد.

در سفری که اردوغان در ماه مه گذشته به واشینگتن انجام داد، چند تن از محافظان شخصی او با گروه مخالفان رهبر ترکیه درگیری فیزیکی پیدا کردند که دادگستری آمریکا برای آنها حکم جلب صادر کرده است.

دادستانی ایالات متحده ۱۲ نفر از نیروهای امنیتی ترکیه را متهم کرده است که با تظاهرکنندگان کرد در برابر سفارت ترکیه در واشینگتن با خشونت رفتار کرده‌اند. طی این درگیری ۱۲ نفر، از جمله یک مأمور پلیس آمریکا، زخمی شدند.

به گفته مقامات شهرداری برلین در سازمان‌دهی مسافرت اردوغان به آلمان تدابیری اتخاذ شده تا از چنین برخوردهایی جلوگیری شود.

به گفته پلیس آلمان مقامات خارجی در این کشور نه از اختیارات پلیسی، بلکه تنها از حق دفاع برخوردار هستند. هیچ مقام یا ارگان خارجی غیر از پلیس آلمان در این کشور حق اقدام انتظامی یا امنیتی ندارد.

در عین حال دستگاه امنیتی آلمان (ارگان نگهبان قانون اساسی) نسبت به اقدامات خشونت‌آمیز حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که در آلمان ممنوع شناخته شده، هشدار داده است.

مقامات امنیتی آلمان بیمناک هستند که در جریان سفر اردوغان در اوایل ماه ژوئیه گروه‌های افراطی کرد و ترک با هم درگیر شده، امنیت و آرامش را به هم بریزند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.