گلناز هاشم‌زاده برنده جایزه ادبی «صلح دیتون» آمریکا شد

پنجشنبه, ۱۸ام مهر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

تصویری از جلد ترجمه انگلیسی رمان «این ما بودیم»

تصویری از جلد ترجمه انگلیسی رمان «این ما بودیم»

رمانی از گلناز هاشم‌زاده، نویسنده ایرانی مقیم سوئد، برنده جایزه ده‌ هزار دلاری «جایزه ادبی صلح دیتون» شد.

به‌ گزارش آسوشیتدپرس، هیئت داوران جایزه ادبی صلح دیتون در آمریکا، روز چهارشنبه، ۱۷ مهر، برندگان خود را در دو بخش داستان و ناداستان اعلام کرد و رمان «این ما بودیم» نوشته گلناز هاشم‌زاده بونده را در بخش داستان و کتاب «برخاسته از نفرت» نوشته الی ساسلو، روزنامه‌نگار آمریکایی، را برنده بخش ناداستان این جایزه در سال ۲۰۱۹ معرفی کرد.

گلناز هاشم‌زاده بونده نویسنده‌ ۳۸ ساله ایرانی سوئدی است که از ۳ سالگی در این کشور اقامت دارد.

خانم هاشم‌زاده «این ما بودیم» را که دومین رمان اوست، به زبان سوئدی در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد و با اقبال گسترده‌ای نیز روبه‌رو شد. نخستین رمان او «او من نیست» نام داشت که آن را نیز در سوئد، در سال ۲۰۱۲، منتشر کرده بود.

«جایزه ادبی صلح دیتون»، از جوایز معتبر ادبی آمریکا، یادآور صلح دیتون در سال ۱۹۹۵ در پایان جنگ بوسنی است و سالانه برای تقدیر از قدرت ادبیات در حمایت از صلح، عدالت اجتماعی و درک جهانی اهدا می‌شود.

داستان رمان «این ما بودیم» از زاویه‌دید یک زن ۵۰‌ ساله ایرانی روایت می‌شود که در پی حوادث انقلاب ۵۷ ایران به سوئد پناه برده و اکنون به بیماری سرطان مبتلاست.

عناصری چون مرگ، غربت، خشونت مردسالارانه و اختلاف گفتمانی میان جوامع از موضوعات اصلی رمان خانم هاشم‌زاده است که ترجمه انگلیسی آن با عنوان «What We Owe» برنده جایزه ادبی صلح دیتون ۲۱۰۹ شده است.

 
Saeed Valadbaygi🇨🇦@SaeedBaygi
 

Author who fled writes book to dismantle stereotypes  Duke Chronicle For best-selling novelist Golnaz Hashemzadeh Bonde, her earliest memories of fleeing Iran have drastically shaped the way she writes. http://twib.in/l/qj8B5jdxpB9G 

مشاهده عکس در توییتر
 

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.