افزایش نگرانی اصولگرایان از تشتت اشان در انتخابات مجلس

پنجشنبه, 24ام بهمن, 1398
اندازه قلم متن

حسین شریعتمداری به اصولگرایان هشدار داده که ارائه چند لیست انتخاباتی از سوی آنها “گناهی بزرگ و نابخشودنی” است. احتمال می‌رود این جناح دست‌کم در تهران با سه فهرست یا بیشتر وارد کارزار انتخابات مجلس یازدهم شود.

    
حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان

همزمان با آغاز رسمی تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نگرانی نسبت به تشتت میان اصولگرایان و پیامد عدم وحدت آنها برای ارائه یک فهرست واحد افزایش یافته است.

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان در یادداشتی به اصولگرایان هشدار داده که اگر با دو یا چند لیست وارد صحنه انتخابات شوند “خیل عظیم نیروهای حزب‌الله و وفادار به انقلاب” را دچار سردرگمی و دلسردی می‌کنند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان در این یادداشت که پنج‌شنبه ۲۴ بهمن منتشر شد ابراز تاسف کرد که سخن از ارائه دو یا چند لیست جداگانه از سوی اصولگرایان در میان است و آن را اقدامی ناپسند خواند که به گفته او نتیجه‌ای جز پراکندگی آرا ندارد.

در روزهای گذشته میان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی که اغلب گروه‌های اصولگرا در آن حضور دارند با گروه تندروی جبهه پایداری اختلاف‌ها بالا گرفت و به ارائه دو لیست جداگانه منجر شد.

جبهه پایداری علیه شورای ائتلاف اصولگرایان

غلامعلی حدادعادل، رئیس شورای ائتلاف بیستم بهمن در نامه‌ای به مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری پیشنهادهای این جبهه برای چگونگی تنظیم یک فهرست مشترک را نافی وحدت و “عامل تفرقه” خواند.

آقاتهرانی یک روز بعد در نامه تندی خطاب به حدادعادل گروه‌های مختلف اصولگرا را به سهم‌خواهی متهم کرد و سازوکارهای پیشنهادی شورای ائتلاف برای وحدت را تکرار خطاهای گذشته و ناکارآمد خواند.

در این میان جمعی از مدیران دو دولت محمود احمدی‌نژاد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که با فهرست دیگری زیر عنوان “ائتلاف مردم” وارد مبارزات انتخاباتی مجلس یازدهم می‌شوند.

افزون بر این احتمال ارائه‌های لیست‌های دیگری از طرف گروه‌هایی از اصولگرایان، از جمله گروهی که خود را “عدالتخواهان” می‌خواند منتفی نیست؛ گرچه نام برخی افراد در فهرست‌های مختلف تکرار می‌شود.

ادعای شریعتمداری درباره لیست واحد اصلاح‌طلبان

نماینده علی خامنه‌ای در موسسه کیهان می‌گوید نتیجه ارائه چند فهرست مختلف از سوی اصولگرایان در نهایت این خواهد بود که “میدان را به نفع جریان بدسابقه‌ای باز می‌کند که علی‌رغم کارنامه خسارت‌بار و دروغگویی‌های چند هفته‌ای درباره رد صلاحیت نامزدهای خود، با لیست واحد به میدان خواهند آمد!”

برخلاف این ادعا شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان پیش از آغاز تبلیغات انتخابات مجلس یازدهم در بیانیه‌ای اعلام کرد که این شورا “هیچ لیست ائتلافی” ارائه نمی‌کند.

فهرست شورای ائتلاف اصولگرایان برای تهران به تفکیک “پیشکسوتان، جوانان، زنان و روحانیان” تنظیم شده و محمد باقر قالیباف، شهردار سابق تهران در راس آن قرار دارد.

حسین شریعتمداری با نگاهی انتقادی به برخورد اصولگرایان با “جوان‌گرایی” در یادداشت خود نوشته که یک فوتبالیست ۳۵ ساله پیر است اما یک مجتهد یا استاد دانشگاه با ۶۵ سن همچنان جوان است و جوان‌گرایی نباید به معنای “پیرزدایی” باشد.

اصولگرایان علیه اصولگرایان

فهرست پیشنهادی شورای ائتلاف با واکنش‌های منفی بسیاری از سوی اصولگرایان در فضای مجازی روبرو شده است. خبرگزاری ایرنا ۲۳ بهمن در گزارشی نوشت؛ «شواهد نشان می‌دهد نه پیشکسوتان و نه جوانان حاضر در فهرست نتوانسته‌اند میان پیشکسوتان و جوانان اصولگرا اقبال بیابند و مورد تایید قرار گیرند.»

مرتضی طلایی، از چهره‌های شاخص اصولگرایان با توجه به انتقادهای زیادی که از فهرست شورای ائتلاف شده و با اشاره به احتمال ارائه فهرست‌های دیگری از طرف اصولگرایان گفته است: «نه به وحدت اصولگرایان امید است، نه به رأی آوردن آنها.»

طلایی ۲۴ بهمن در گفت‌وگو با سایت “خبرآنلاین” می‌گوید انتقاد به نحوه چینش فهرست اصولگرایان برای تهران بسیار زیاد است و حتی شماری از اعضای شورای ائتلاف هم به آن اعتراض دارند.

مطابق گزارش‌ها حامیان قالیباف، به رغم سرلیست بودن او در فهرست شورای ائتلاف، قصد دارند با لیست جداگانه‌ای وارد انتخابات مجلس یازدهم شوند.

برخی از اعضای جامعه روحانیت مبارز نظیر غلامحسین مصباحی‌مقدم با ابراز ناخشنودی از فهرست شورای ائتلاف گفته‌اند اگر اصولگرایان جبهه پیشرفت و عدالت لیست جداگانه‌ای تهیه و از او دعوت کنند حاضر است با آنها همکاری کند.

خبرگزاری دولتی ایرنا احتمال می‌دهد اختلاف اصولگرایان “جنگ زرگری” باشد: «اصولگرایان در ماراتن انتخاباتی که رقیبی هم در میدان ندارند این روزها گرفتار لیست‌های متعدد و البته نفاق‌آفرین هستند و این میان تشخیص دعوای زرگری آنها برای گرم شدن تنور انتخابات با تکرار تجربه‌های دعواهای لیستی گذشته مبهم به نظر می‌رسد.»

با این همه به نظر می‌رسد با رد صلاحیت چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان، گروه‌های مختلف اصولگرا در این “میدان بی‌رقیب” بیش از گذشته به رقابت با یکدیگر برخاسته‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.