نهادهای ورزشی آلمان: اعدام نوید افکاری نمی‌تواند بدون پیامد بماند

دوشنبه, 24ام شهریور, 1399
اندازه قلم متن

داگمار فرایتاگ، رئیس کمیسیون ورزش در پارلمان آلمان و انجمن ورزشکاران آلمانی پس از اعدام نوید افکاری از کمیته بین‌المللی المپیک خواستند دست به “اقدام عملی” علیه ایران بزند. تحریم ورزش ایران نیز مطرح شده است.

    
داگمار فرایتاگ، رئیس کمیسیون ورزش پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ)داگمار فرایتاگ، رئیس کمیسیون ورزش پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ)

داگمار فرایتاگ، رئیس کمیسیون ورزش در پارلمان آلمان (بوندستاگ) به خبرگزاری ورزشی SID  گفت که اکنون نوبت کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) و انجمن جهانی کشتی‌گیران (UWW) است که واکنش نشان دهند و تنها به “ابراز نگرانی” اکتفا نکنند. او خواستار اقدامات عملی علیه ایران شد و افزود که اعدام نوید افکاری نباید برای ایران بدون پیامد بماند.

جمعیت بین‌المللی ورزشکاران آلمان نیز مواضع مشابهی اتخاذ کرده و گفته است محکوم کردن اقدام “تبهکارانه” ایران کافی نیست. نمایندگان ورزشکاران برتر آلمان روز یکشنبه ۲۳ شهریور (۱۳ سپتامبر) گفتند: «اعدام نوید افکاری برای ایران نباید بدون پیامد باقی بماند. ما از نهادهای ورزشی چون کمیته بین‌المللی المپیک و انجمن جهانی کشتی‌گیران انتظار داریم که موضع قاطعی در برابر نقض حقوق بشر ورزشکاران و سایر گروه‌های مردم که بخشی از جنبش المپیک هستند یا در این حوزه فعالیت می‌کنند، بگیرند.»

جمعیت بین‌المللی ورزشکاران آلمان پیش از اعدام نوید افکاری در گفت‌وگو با دویچه وله از کمیته بین‌المللی المپیک و انجمن جهانی کشتی‌گیران خواسته بود ایران را به خاطر “اقدام تبهکارانه” از حضور در تمام عرصه‌های ورزشی منع کنند.

نماینده ورزشکاران آلمانی پس از اعدام نوید افکاری نیز تقاضا کرد یک “مکانیزم تحریم و مجازات مناسب باید راه‌اندازی شود” زیرا جنبش انسان‌دوستانه المپیک خود را متعهد به حمایت از حقوق بشر کرده است.

بی‌اعتنایی جمهوری اسلامی به درخواست‌های بین‌المللی

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی بی‌اعتنا به تمامی دادخواهی‌ها حکم اعدام نوید افکاری، نایب‌قهرمان کشتی نوجوانان ایران را روز شنبه ۲۲ شهریور (۱۲ سپتامبر) اجرا کرد.

حسن یونسی وکیل افکاری گفته است آنقدر در اجرای حکم نوید عجله داشتند که او را حتی از آخرین دیدار با خانواده‌اش محروم کردند.

پرونده نوید افکاری مانند بسیاری از پرونده‌‌های سیاسی دیگر محکومان به اعدام، نقاط ابهام بسیار داشت. او و دو بردارش از شرکت‌کنندگان در اعتراض‌‌های مرداد ماه ۹۷ بودند. اتهام نوید افکاری “قتل کارمند حراست اداره آبفای شیراز” بوده است. دادگاه گفته است که نوید افکاری ارتکاب این قتل را اعتراف کرده است. اما نوید گفته بود که تحت شکنجه اقرار کرده است.

اعدام افکاری خشمی بهت‌آلود در جهان برانگیخت و جمهوری اسلامی ایران به درخواست‌های جهانی برای تعلیق حکم اعدام این کشتی‌گیر ایرانی اعتنایی نکرد و نوید افکاری بامداد شنبه اعدام و شامگاه نیز “تحت تدابیر امنیتی به خاک سپرده شد”.

داگمار فرایتاگ ، رئیس کمیسیون ورزش پارلمان آلمان می‌گوید: «بدترین چیزی که در انتظارش بودیم اتفاق افتاده است. کمیته بین‌المللی المپیک و سایر نهادهای ورزشی البته اظهار نگرانی کردند. اما ابراز این نگرانی‌ها کافی نیست و باید دید که اعدام یک کشتی‌گیر چه عواقبی خواهد داشت؟»

داگمار  فرایتاگ در پاسخ به این پرسش خود اما می‌گوید که او در انتظار هیچ عواقبی نیست.

رئیس کمیسیون ورزش پارلمان آلمان با توجه به برگزاری مسابقات ورزشی بین‌المللی در برخی کشورهای غیردموکراتیک و دیکتاتوری نتیجه می‌گیرد که انتظار یک اقدام عملی علیه ایران در ارتباط با اعدام نوید افکاری ندارد.

این مقام ورزشی آلمانی افزود: «کشورهایی مانند بلاروس‌، میزبان مسابقات جهانی آینده هاکی روی یخ هستند یا چین میزبان بازی‌های بعدی زمستانی المپیک و پارالمپیک هستند که در عرصه جهانی از بالاترین احترام نیز برخوردارند. برای کشورهایی مانند ایران حاکمیت قانون ارزش نازلی دارد یا اصلا هیچ ارزشی ندارد. با این حال آنها به طور منظم با میزبانی از مسابقات و رویدادهای ورزشی پاداش می‌گیرند. به نظر من این مسئله شرم‌آور است و ورزش ارزش‌های اخلاقی بسیار ارجمند خود را نباید زیر پا بگذارد.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.