ابراهیم رییسی بدون اشاره به نقش خود در قتل‌عام مخالفان، خود را مسئولی پاسخگو معرفی کرد

چهارشنبه, 19ام خرداد, 1400
اندازه قلم متن

ابراهیم رییسی

ابراهیم رییسی © 

ار اف ای: دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد با موضوع فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برگزار شد و در این مناظره، هفت کاندیدایی که از فیلتر شورای نگهبان گذشته‌اند، وعده‌هایی را مطرح کردند که حتی به گزارش رسانه‌های داخل ایران، منابع و یا نحوه عمل به این وعده‌ها چندان مشخص نیست.

ابراهیم رییسی رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری که گفته می‌شود نامزد اصلی اصولگرایان در این انتخابات است، در این مناظره وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات، در دولت آینده خود «گشت ارشاد» ویژه مدیران دولتی ایجاد کند. این در حالی است که گشت ارشاد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی مورد انتقادهای گسترده در ایران قرار دارد.

رییسی همچنین بدون اشاره به سرکوب مخالفان و اعدام‌های سیاسی دهه شصت، از عملکرد خود در دهه‌های گذشته در قوه قضاییه ایران دفاع کرد و گفت: «من سال‌هایی که در قوه قضائیه بودم نسبت به کل زمانی که مسئولیت داشتم پاسخگو هستم.»

او که هیچ اشاره‌ای به نقش خود در کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت نکرد، این اظهاراتش با واکنش گسترده کاربران در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد.

جمهوری اسلامی اکنون نیز به نسبت جمعیت خود دارای بیشترین موارد اجرای حکم اعدام در جهان است.

داریوش معمار، یک کاربر در توییتر نوشت: «آقای #رئیسی شما که گفتید در مورد عملکردتان پاسخگو هستید لطفا در مورد کشتار زندانیان سال شصت و هفت، سرکوب و اعدام مردم در ماجرای کوی طلاب مشهد و سرکوب مردم در سال هشتاد و هشت و اعدام و زندان مخالفان طی دوسال اخیر پاسخ بدهید!»

محسن مهرعلیزاده، دیگر نامزد انتخابات نیز بار دیگر از این که رییسی را دارای شش کلاس سواد دانسته بود دفاع کرد و گفت: « این که در خصوص مدرک جناب آقای رئیسی موردی را عرض کردم، مطلب حقی بود. جناب آقای رئیسی از نظر کلاسیک، ۶ کلاس درس خوانده اند.» مهرعلیزاده گفت رییسی دروس حوزوی خود را معادل‌سازی کرده است.

اما رییسی همچنین بار دیگر از چگونگی اخذ مدرک دکترای خود دفاع کرد و گفت: « دوباره بحث مدرک شد؛ مدرک من معادل نیست، یک مدرک حوزوی و یک مدرک دانشگاهی دارم که در سایت‌ها دیدید.»

مهرعلیزاده همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش درباره تلاش حکومت برای ریاست جمهوری رئیسی گفت: «اگر رای مردم بی تاثیر بود چرا این همه محدودسازی برای کاندیدا انجام شد و چرا گزینه ریاست جمهوری را تنها یک فرد خاص می‌دانند. چه کسی به دنبال انتخابات حداقلی است. از هر اهرمی برای برگزاری مشارکت حداقلی استفاده می‌کنند. آیا نمی‌بینید که چگونه با ما سخن می‌گویند یا کاندیدا را چگونه تهدید به ممنوع‌الخروجی و محاکمه می کنند.  مه و خورشید و فلک را بسیج کرده‌اند که یک نفر را رئیس جمهور کنند.»

مهرعلیزاده اضافه کرد: «همین دو روز پیش، صدا و سیما پنج دقیقه از فیلم تبلیغاتی بنده را سانسور کرد که این بداخلاقی است. زمانی صحبت از ملی شدن صداوسیما بود اما الان صداوسیما عشقی شده است.»

همچنین عبدالناصر همتی، یکی دیگر از نامزدها با انتقاد از سوءاستفاده از هنرمندان در کارزارهای انتخاباتی گفت: « چرا باید کسمایی، کلهر، علیزاده و شجریان را نادیده بگیرند و زمان انتخابات تمام موسیقی های پاپ و رپ را در برنامه های تبلیغاتی می گذارند و با هنرپیشه ها و خواننده ها عکس می گیرند در حالی که باید یا اینها را تایید کنند و خیال مردم را راحت کنید و یا بگویید همین است.»

در دوره پیشین انتخابات ریاست جمهوری، عکس‌های دیدار رییسی با تتلو خواننده ایرانی واکنش‌های بسیاری برانگیخت.

همتی همچنین گفت: «مخالف انحصار در اقتصاد، سیاست، فرهنگ و رسانه هستم. انحصار عامل اصلی ناکارآمدی و فساد است. انتخاب الان انتخاب بین بد و بدتر و خوب و خوبتر نیست، انتخاب بین افرادی هستند که معتقد هستند نباید بگذاریم این دربی که روی کنش‌گری شهروندان و نفس جامعه را بگیرد و انتخابی که می‌تواند این درب‌ها را ببندد.»

بر اساس نظرسنجی خبرگزاری ایسنا، درباره این که کدام یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در دومین مناظره عملکرد بهتری نسبت به سایرین داشت، همتی با نزدیک به پنجاه درصد بیشترین آرا را به دست آورده و پس از آن رییسی با بیست و شش درصد قرار دارد.

این در حالی است که هیچ نهاد مستقلی در ایران اجازه انجام نظرسنجی ندارد.

قرار است سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات روز شنبه ۲۲ خرداد انجام شود. رای‌گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز روز جمعه ۲۸ خرداد برگزار خواهد شد.

پیش‌بینی می‌شود میزان شرکت مردمی در این دوره از انتخابات بسیار پایین باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.