آیا می‌دانستید ایران پایین‌ترین آمار اشتغال زنان را در دنیا دارد؟

چهارشنبه, 2ام آذر, 1401
اندازه قلم متن

آیا می‌دانستید ایران پایین‌ترین آمار اشتغال زنان را در دنیا دارد؟

«آیا می‌دانستید…؟» عنوان سلسله گزارش‌های جدید ایران‌وایر است که بر مبنای «داده‌» منتشر می‌شوند. در این گزارش‌ها داده‌های خام، از مراکز داده‌ و بانک‌های اطلاعات معتبر داخلی و خارجی جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل، محاسبه و مقایسه می‌شوند و به صورت ترکیبی از متن و داده‌نگاری (اینفوگرافیک) در اختیار مخاطب قرار می‌گیرند. هدف این گزارش‌ها ترسیم تصویری خوانا و روشن‌ از پدیده‌ها و وقایعی است که پیرامون ما در جریان است. 

***

آیا می‌دانستید، میزان مشارکت اقتصادی زنان در ایران، بعد از یمن، عراق و الجزایر پایین‌ترین میزان در تمام دنیا است. 

داده‌های مرکز اطلاعات بانک جهانی نشان می‌دهد نرخ مشارکت اقتصادی زنان در سال ۲۰۲۰ میلادی به کمتر از ۱۴درصد رسیده است. از این جهت جمهوری اسلامی رقابت تنگاتنگی با الجزایر برای قرار گرفتن در رتبه سوم از انتهای جدول اشتغال زنان را دارد. 

نرخ مشارکت اقتصادی ، شاخصی کلیدی است که ابعاد بازار کار را به تصویر می‌کشد. این شاخص حاصل تقسیم جمعیت فعال اقتصادی آماده به کار (شامل شاغل و بیکار) به کل جمعیت بالای ۱۵ سال است. 

مقایسه وضعیت ایران با کشورهای همسایه نشان می‌دهد که ابعاد بازار کار زنان به نسبت جمعیت در افغانستان و پاکستان دو برابر ایران، در کشورهای حاشیه خلیج فارس بیش از ۴ برابر ایران است. 

در میان کشورهای همسایه ایران جمهوری آذربایجان، ارمنستان و امارات با نرخ بالای ۶۰ درصد بالاترین نرخ مشارکت اقتصادی زنان را دارند. این نرخ در عربستان سعودی و ترکیه حدود ۳۰ درصد و در افغانستان و پاکستان حدود ۲۴ درصد است. 

آیا می‌دانستید ایران پایین‌ترین آمار اشتغال زنان را در دنیا دارد؟

مقایسه این آمار با آمار تحصیلات زنان ایرانی نشان می‌دهد که علیرغم تلاش زنان برای بهر‌ه‌مندی از فرصت‌های محدود، جمهوری اسلامی مانع حضور زنان در بازار کار شده است.

ایران‌وایر، پیش‌تر در گزارشی به آمار تحصیلات عالی زنان جوان در ایران پرداخته و نشان داده بود که نرخ تحصیلات عالی در زنان ایرانی، نه‌تنها بیشتر از کشورهای منطقه است، بلکه از برخی کشورهای توسعه‌یافته مانند آلمان و ایتالیا نیز بالاتر است. 

آیا می‌دانستید، نسبت زنان جوان تحصیل‌کرده در ایران بیشتر از آلمان و ایتالیا است؟
 
داده‌های آخرین سرشماری ایران در سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد بیش از ۳۵ درصد زنان ۲۵ تا ۳۴ ساله در ایران تحصیلات آموزش عالی دارند. در حالی که این نسبت در کشورهای آلمان و ایتالیا ۳۲ درصد، در ترکیه ۳۰ درصد و در مکزیک و برزیل ۲۲درصد است.
منبع: سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران/ داده‌های بانک اطلاعات سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD
 
 

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.