گفت‌وگوی تلفنی وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی و عربستان سعودی، اولین بار پس از توافق پکن

پنجشنبه, 3ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، به مناسبت آغاز ماه رمضان تلفنی گفت‌وگو کردند. این اولین گفت‌وگوی وزیران امور خارجه دو کشور پس از توافق پکن به منظور عادی‌سازی روابط تهران و ریاض بود.

وزارت امور خارجه عربستان سعودی روز پنج‌شنبه سوم فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه این کشور و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در این تماس تلفنی توافق کردند برای انجام مقدمات بازگشایی سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری، به زودی با یکدیگر دیدار کنند.

در این بیانیه آمده است: «دو وزیر توافق کردند به زودی نشستی دوجانبه ترتیب دهند تا راه را برای بازگشایی سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها در کشورها هموار کنند.»

همچنین این دو مقام آغاز ماه رمضان را که از روز پنج‌شنبه در هر دو کشور آغاز شده، تبریک گفتند.

عربستان سعودی و ایران هفت سال پیش و پس از حمله معترضان به نمایندگی‌های دیپلماتیک عربستان سعودی در ایران در پی اعدام نمر باقر النمر، روحانی شیعه به دست حکومت ریاض، روابط خود را قطع کردند.

توافقی که در پکن بین تهران و ریاض امضا شد، به ویژه بر بازگشایی دوجانبه سفارت‌خانه‌ها و همچنین تعهد هر یک از طرفین به احترام به حاکمیت دیگری و عدم مداخله در «امور داخلی» تاکید کرده است.

همچنین این موافقت‌نامه خواستار اجرای توافق‌نامه‌های همکاری امنیتی و اقتصادی دوجانبه شده که بیش از ۲۰ سال پیش امضا شدند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.