نسرین ستوده : جنبش “زن، زندگی، آزادی” ترقیخواهانه، صلح آمیز و دامنه‌دار است

دوشنبه, 14ام فروردین, 1402
اندازه قلم متن

ار اف ای

نسرین ستوده، حقوقدان و فعال حقوق بشر، که پس از یک اعتصاب غذای طولانی مدت برای مداوا از زندان اوین موقتاً آزاد شده در گفتگویی کوتاه با هفته نامۀ فرانسوی “لوپوئن” گفته است که جنبش “زن، زندگی، آزادی” در ایران خاتمه نیافته، بلکه شکل آن تغییر کرده است و مردم، اعم از زن و مرد، اکنون مایلند از طریق نافرمانی از دستورات و ممنوعیت‌های حکومتی با پوشش مورد علاقۀ خود در ملاء عام ظاهر شوند.

نسرین ستوده تشدید تدابیر و اقدام‌های سختگیرانۀ حکومت اسلامی را در تحمیل حجاب اجباری با استناد به موارد تاریخی بیهوده خوانده و افزوده است که این قبیل رفتارها تنها اوضاع را بحرانی‌تر و مطالبات مردم را عمیق‌تر و گسترده‌تر می‌کند. حقوقدان ایرانی همچنین گفته است : زنان ایرانی که دیگر حاضر به تحمل اهانت‌های روزمرۀ حکومت و اجامر آن نیستند دیگر حتا به تعدیل حجاب اجباری از خلال تدابیر جدید حکومتی بسنده نخواهند کرد. نسرین ستوده با اشاره به طرح قانونی که سه میلیارد تومان جزای نقدی برای عدم رعایت حجاب اجباری در نظر گرفته، گفته است که این تدبیر عملاً به مضحکۀ عام و خاص بدل شده است.

نسرین ستوده در جای دیگری از سخنانش گفته است که عفو زندانیان ماه‌های اخیر از سوی رهبر حکومت اسلامی ایران نشانۀ تمایل حکومت برای آشتی با معترضان به نظر نمی‌رسد. زیرا، پس از اعلام این عفو و آزادی زندانیان موج مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز کشور گسترش یافت که به نظر نسرین ستوده به هیچ وجه نمی‌تواند کار آدم‌های عادی باشد. نسرین ستوده در پایان نسبت به سرانجام و آیندۀ جنبش “زن، زندگی، آزادی” ابراز خوش‌بینی و امیدواری کرده و افزوده است که نه فقط این جنبش اهداف ترقیخواهانه‌ای دارد، بلکه دائماً می‌کوشد برای نیل به آنها از روش‌های غیرخشونت‌آمیز و اغلب کارآمد و مؤثر استفاده کند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.