مه‌لقا جابری، مدل ایرانی-آمریکایی، با گردنبندی به شکل طناب دار بر فرش قرمز کن حاضر شد

شنبه, 6ام خرداد, 1402
اندازه قلم متن

صدای امریکا

مه‌لقا جابری، مدل ایرانی ساکن آمریکا، در واکنش به موج اعدام‌ها در ایران، با گردنبندی به شکل طناب ‌دار، روی فرش قرمز هفتاد و ششمین جشنواره فیلم کن حاضر شد.

اولیویه وندکستله، امدادگر ۴۲ ساله بلژیکی در بهمن ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به اتهام «جاسوسی» به «۴۰ سال» زندان محکوم شد.

او روز جمعه ۵ خرداد با اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی که به اتهام دست داشتن در عملیات بمب‌‌‌گذاری علیه گردهم‌آیی سازمان مجاهدین خلق در پاریس در دادگاهی در بلژیک به بیست سال زندان محکوم شده بود، مبادله شد.

عفو بین الملل در بیانیه خود ضمن انتقاد از دولت بلژیک یادآور شد که آزادی اسدالله اسدی به حق قربانیان برای رسیدن به عدالت، غرامت و جلوگیری از تکرار نشدن چنین قانون‌شکنی‌هایی آسیب زد.

این نهاد حقوق بشری بین المللی همچنین آزادی اسدی را به منزله تهدیدی برای مخالفان جمهوری اسلامی در خارج از کشور دانسته و نوشت آنها بیش از قبل از از سوی ماموران حکومت جمهوری اسلامی مورد تهدید قرار می‌گیرند.

اقدام بلژیک در آزادی اسدی با واکنش‌های زیادی روبرو شد. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به «گروگانگیری اتباع دیگر کشورها توسط حکومت ایران» برای مبادله احتمالی با شهروندان زندانی ایران در دیگر کشورها به صدای آمریکا گفت: «این یک نمونه بارز و نفرت‌انگیز از محکوم کردن ناعادلانه شهروندان خارجی توسط رژیم ایران برای پیش‌برد مقاصد سیاسی بود.»

دریا صفایی، عضو پارلمان بلژیک نیز در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت، اسدی تروریست آزاد شده و این روزی «بسیار تلخ و تاریک» است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.