دیده‌بان حقوق بشر: طالبان زنان معترض را خودسرانه بازداشت، تهدید و شکنجه می‌کند

شنبه, 11ام آذر, 1402
اندازه قلم متن

تصویر آرشیوی از یک جنگجوی طالبان در کنار زنانی که منتظر دریافت جیره غذایی هستند، کابل، افغانستان، ۲۳ می ۲۰۲۳.

دیده‌بان حقوق بشر با اشاره به تداوم سرکوب زنان در افغانستان از زمان بازگشت طالبان به قدرت، اعلام کرد که این گروه زنان معترض را خودسرانه بازداشت، تهدید و شکنجه می‌کند. به گفته این نهاد حقوق بشری کنشگران زن افغانستان بزرگترین مانع بر سر راه به رسمیت شناختن طالبان هستند.

دیده‌بان حقوق بشر گزارش جدید خود درباره سرکوب فعالان زن توسط طالبان را که روز پنجشنبه ۹ آذر منتشر شد با نام‌های ژولیا پارسی، ندا پروانی، منیژه صدیقی و پریسا آزاداه شروع کرد. چهار زنی که هم‌اکنون در بازداشت خودسرانه این گروه به سر می‌برند. این سازمان خاطر نشان می‌کند که تعداد بیشتری از زنان فعال مدنی در بازداشت طالبان هستند که نام آن‌ها کمتر ذکر می‌شود.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر تاکید می‌کند که برخی خانواده‌ها بازداشت زنان را پنهان می‌کنند زیرا امیدوارند تا با سکوت موجب آزادی آنان شوند یا دست‌کم سوء استفاده از آنان در بازداشت را کاهش دهند.

این نهاد حقوق بشری با اشاره به سابقه سرکوب «حقوق زنان و دختران» از زمان به قدرت رسیدن طالبان در اوت ۲۰۲۱، به اعتراضات آن‌ها با شعار برجسته «نان، کار، آزادی» همزمان با کنار زدن زنان از صحنه جامعه اشاره کرد. اعتراضاتی که «خشونت، بازداشت و شکنجه» از سوی طالبان را به دنبال داشت.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، طالبان از آن زمان زنان کنشگر را بازداشت کرده، آن‌ها را به سکوت واداشته و خانواده‌هایشان را به وحشت انداخته‌اند. این گزارش می‌افزاید که علاوه بر زنان معترض، زنانی که مدارس زیرزمینی را اداره می‌کنند نیز هدف سرکوب طالبان قرار گرفته‌اند.

گزارش این نهاد می‌افزاید که برخی از زنان به همراه اعضای خانواده از جمله کودکان کوچک دستگیر شده‌اند. آن‌ها در شرایط توهین‌آمیز نگهداری و گاهی شکنجه می‌شوند. طالبان در صورت آزادی آن‌ها، اسناد مربوط به اموال خانواده‌ها را به عنوان وثیقه مطالبه می‌کنند و تهدید می‌کنند که اگر به فعالیت خود ادامه دهند، این اموال را مصادره خواهند کرد.

دیده‌بان حقوق بشر در پایان گزارش خود آورده است که طالبان می‌خواهند رسما به عنوان دولت افغانستان به رسمیت شناخته شوند. به نوشته این نهاد، فعالان زن افغانستانی بزرگترین مانع برای رسیدن به این هدف هستند و جهان باید برای ایستادن در کنار زنان افغانستانی ، که در معرض خطر هستند، بیشتر تلاش کند تا آنان بتوانند صدای خود را به گوش دنیا برسانند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.