نشریه پولیتیکو: جمهوری اسلامی محکوم به سقوط است

پنج شنبه, ۲۱ام دی, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

ایران اینترناسیونال : نشریه آمریکایی پولیتیکو در مقاله‌ای در مورد اوضاع کنونی ایران به قلم ‘ری تکیه’ می‌نویسد حوادث روزهای اخیر بیانگر این واقعیت است که حکومت جمهوری اسلامی نهایتاً محکوم به‌سقوط است.

در این مقاله آمده است: «تظاهراتی که در روزهای اخیر سراسر ایران را فرا گرفته است پرده از آن دروغی برمی‌دارد که می‌گفت روح و پیام انقلاب سبز، که تا مرز سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی در سال ۲۰۰۹ به‌پیش رفت خاموش شده است. این احتمال وجود دارد که یک رژیم اسلامیستی که از محاسبه و منطق بهره‌ای نبرده است بار دیگر برای بقای خود و مقابله با چالش‌های جدیدی که وجودش را تهدید می‌کند دست به کشتار شهروندان خود بزند.

اما اگر رژیم جمهوری اسلامی از اعتراضات جاری جان بدر ببرد، دیگر آن‌چه که پیش از وقوع این اعتراضات بود نخواهد بود. قربانی اصلی آن هم ریاست‌جمهوری حسن روحانی خواهد بود.

در این لحظاتی که رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای و حواریون تندروی او در حال بررسی اوضاع و شرایط کشور و مخمصه‌ای که آنها در آن قرار گرفته‌اند هستند، احتمال دارد آنها تصمیم به سرکوب و اختناق بیشتر بگیرند.»

مقاله می‌افزاید: «حسن روحانی که یکی از کارگزاران کهنه‌کار رژیم اسلامی است، یک کارزار انتخاباتی بدبینانه و خرابکارانه را در سال گذشته به‌راه انداخت. او با انتقاد از دستگاه‌های زیر نفوذ محافظه‌کاران و محکوم کردن فساد مالی آنها حتی خود را در مخالفت با یکی از سیاه‌ترین دوران عمر جمهوری اسلامی در زمان اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی نشان داد و به ملت خود قول داد در صورت انتخاب شدن، او به آزادی‌های اجتماعی، حقوق بشر و مبارزه با فساد همت خواهد گماشت.

روحانی که خود شخصاً در تمام سرکوب‌های سیاسی رژیم دست داشته است، هیچ قصد واقعی برای انجام این قول‌ها نداشت. نشان شکست سیاست‌های دروغین اعلام‌شده او برای منحرف کردن نارضایتی عمومی، امروز همان چیزی است که ما در خیابان‌های کشور می‌بینیم. ریاست جمهوری او امروز کاملاً فلج شده و همزمان در زیر منگنه مردم و از طرف نیروهای محافظه‌کار و تندرو قرار گرفته است که با هرگونه اصلاحات به‌عنوان زمینه‌ساز سقوط رژیم مخالفت می‌کنند.

انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب غیرممکن بوده است. زیرا به پیدایش یک رژیم مذهبی منجر شد که نه توانایی اصلاح خود را دارد و نه می‌تواند پاسخ آرمان‌های نسل‌های جوانان و بعدی کشور را بدهد. تراژدی علی خامنه‌ای این است که او هرچه بیشتر بر این انقلاب اصرار می‌ورزد، آن را به مرگ نزدیک‌تر می‌کند».

از: پیک ایران


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.