خامنه‌ای: آمریکایی‌ها می‌ترسند جلو بیایند

چهارشنبه, ۵ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

ایران وایر:

«منفورترین و خبیث‎ترین دولت جهان که عامل جنگ، تفرقه، چپاول و غارت کشورها و ملت‎ها است، ملت شریف ایران را هر روز مورد ناسزا و اتهام قرار می‎دهد اما مردم ایران از این اعمال زشت امریکا جا نمی‎خورند و عقب نمی‌نشینند.»

این جملات، اولین واکنش علی خامنه‌ای به امریکا پس از قرار گرفتن نامش در فهرست تحریم‌های این کشور است. دو روز پیش، «دونالد ترامپ»، رییس جمهوری امریکا با امضای یک فرمان اجرایی، برای اولین بار شخص آیت‌الله «علی خامنه‌ای»، رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران و نیز «بیت رهبری»، یعنی دفتری که خامنه‎ای از طریق آن ایران را اداره می‎کند را تحت تحریم مالی قرار داد.

امروز علی خامنه‌ای که به مناسبت هفته قوه قضاییه در جمع مسوولان قضایی صحبت می‌کرد، در بخشی از صحبت‌هایش بدون اشاره به تحریم خود، تحریم‌های امریکا را ظلم بارز به ملت ایران دانست: «ملت مظلوم اما در عین حال مقتدر ایران به فضل الهی هم‎چنان مثل کوه می‎ایستد و با قوت به حرکت خود ادامه می‎دهد و به همه مقاصد مورد نظرش دست می‎یابد.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر عدم مذاکره با امریکا تاکید کرد و پیشنهاد مذاکره از سوی امریکا را «فریب» خواند: «دشمن وقتی نتوانسته با فشار به هدفش برسد، با تصور سادگیِ ملت ایران، پیشنهاد مذاکره می‌دهد و می‎گوید ملت ایران باید پیشرفت کند. البته این ملت حتماً پیشرفت خواهد کرد اما بدون شما و به شرطی که شما نزدیک نشوید.»  این اولین بار نیست که علی خامنه‌ای مذاکره با امریکا را در سخن‎رانی‌های عمومی رد می‌کند. او  در اردیبهشت ماه سال جاری و در دیدار با مسوولان گفته بود مذاکره با امریکا سم است و مذاکره با دولت کنونی سم مضاعف است.

خردادماه ۱۳۹۸ نیز در دیدار با نخست وزیر ژاپن، با تاکید بر این که مذاکره نمی‌کند، گفت: «شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.»

سایت آیت‌الله خامنه‌ای همان وقت خبر داد که «شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن گفته است می‌خواهد پیام ترامپ را به رهبر ایران برساند.

خامنه‌ای در سخن‎رانی امروز خود، هدف اصلی پیشنهاد امریکا برای مذاکره را خلع سلاح ملت و حذف عوامل اقتدار ایران دانسته است: «امریکایی‌ها اکنون با وحشت از عوامل اقتدار ملت ایران، می‌ترسند جلو بیایند. بنابراین، می‎خواهند با مذاکره، این اسلحه و عامل اقتدار را از دست ایران بگیرند تا هر بلایی می‎خواهند، سر ملت بیاورند. اگر در مذاکرات حرف او را قبول کردی، پدر ملت در می‎آید و اگر قبول نکردی، همین فضاسازی‎های سیاسی، تبلیغات و فشارها ادامه خواهد یافت.»

علی خامنه‌ای به شیوه بسیاری از سخن‎رانی‌هایش، نقبی به دوران «پهلوی» زده و از آن با عنوان «دوران منحوس» یاد کرده و به همه‌کاره بودن انگلیس و امریکا در این دوران اشاره کرده است: «شما عامل عقب‌ماندگی ملت ایران در آن دوره منحوس هستید و الان هم حضور شما جز عقب ماندگی و توقف پیشرفت ایران، هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.»

او در بخش دیگری از این سخن‎رانی، امریکا را به سوء استفاده از ابزار حقوق بشر متهم کرده و با اشاره به «ایرباس» مسافربری که در مسیر تهران به مقصد دوبی در سال ۱۳۶۷ هدف حمله امریکا قرار گرفت، گفته است: «شما حدود ۳۰۰ مسافر بی‌گناه را در آسمان می‎کشید، با کمک به سعودی‌ها در یمن، جنایات مکرر می‌کنید، آن وقت از حقوق بشر دم می‎زنید.»

روز گذشته «حسن روحانی»، رییس جمهوری ایران هم تحریم‌های امریکا را کاری ضد حقوق بشر خواند. او که در جمع مدیران نظام سلامت سخن‎رانی می‌کرد، گفت: «کار امریکا تحریم نیست، کار ضدبشری است؛ فعالیت‌هایی علیه حقوق بشر است و تمام ملت ایران را تحریم کرده است.»

خامنه‌ای در سخن‎رانی امروز اشاره‌ای به تحریم خودش نکرد اما حسن روحانی روز گذشته در سخن‎رانی خود با پوزخندی اعلام کرد که رهبر ایران جز یک حسینه و یک خانه، اموالی برای مسدود شدن ندارد: «اموال ایشان یک حسینیه و یک خانه ساده است و مانند رهبران دیگر دنیا نیستند که اموالی را در بانک‌های خارجی داشته باشند.»

او خامنه‌ای را رهبر شیعیان جهان معرفی کرد و گفت: «رهبری ایران فقط متعلق به مردم ایران نیست، در لبنان، پاکستان، کویت و بسیاری از کشورها علاقه‎مند، عاشق و دوست‌دار دارد. حالا کسی که عقلش را از دست داده است، می‌آید و می‌گوید می‌خواهیم اموال رهبری ایران را در بانک‌های جهانی تصرف کنیم و مسدود نماییم.»

این در حالی است که «ستاد اجرایی فرمان امام» که وظیفه مدیریت اموالی را که در اختیار ولی فقیه است، برعهده دارد و تحت کنترل علی خامنه‌ای است، در زمینه‌های بانک‌داری، صنعت، دام‎پروری، املاک و مستغلات و… فعال است. خبرگزاری «رویترز» سال ۲۰۱۳ میزان دارایی ستاد اجرایی فرمان امام را ۹۳ میلیارد دلار برآورد کرده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.