آمار رسمی کرونا در ایران؛ شناسایی ۲۵۳۹ بیمار و ۲۴ فوتی جدید، شرایط «شکننده» و هشدارها درباره افزایش ابتلا به سویه اومیکرون؛ تنها در خوزستان هزار نفر مبتلا شده‌اند

جمعه, 24ام دی, 1400
اندازه قلم متن

همزمان با افزایش تدریجی شمار روزانه مبتلایان به کرونا در هفته سوم دی، اعضای کمیته مقابله با کرونا در ایران درباره اوج‌گیری کرونا در کشور طی هفته‌های آینده هشدار داده‌اند.

پیام طبرسی، عضو کمیته علمی مقابله با کرونا در ایران روز جمعه، ۲۴ دی با «شکننده» خواندن وضعیت کرونا در دو تا سه هفته آینده گفت که «صددرصد افزایش در ابتلا خواهیم داشت».

در همین حال مسعود یونسیان، دیگر عضو کمیته علمی مقابله با کرونا، نیز با انتقاد از کاهش سرعت واکسیناسیون در کشور گفته است که از جمعیت ۶۷ میلیون نفری که انتظار داشتیم واکسن تزریق کنند، حدود ۶۰ میلیون نفر برای دُز اول واکسینه شدند.

آقای یونسیان در ادامه با بیان این که بیش از ۵۲.۵ میلیون نفر هم دُز دوم را تزریق کرده‌اند گفت: «به نظر می‌رسد فاصله میان دُز یک و دو به این زودی‌ها پر نشود و نیاز باشد مداخلات اقناعی و اجباری برای افزایش سلامت جامعه انجام شود.»

آقای یونسیان در ادامه با بیان این که امیکرون هنوز به سویه غالب در کشور تبدیل نشده گفته است «به نظر می‌رسد یک‌سوم یا یک چهارم موارد ابتلا از این سویه باشد».

در همین حال اما برخی مقامات استانی آمار مبتلایان به امیکرون را بیش از این اعلام کرده‌اند.

در همین رابطه محمد جمالیان، رئیس علوم پزشکی اراک روز جمعه اعلام کرد که ۵۵ درصد افرادی که تست کرونای آن‌ها مثبت است به سویه اُمیکرون مبتلا شده‌اند.

آقای جمالیان در ادامه با رد فرضیه بی‌خطر بودن امیکرون گفت: «سوش کرونایی در دوره ابتدایی خفیف است اما با گردش، ویروس تهاجمی‌تر شده و آمار مبتلایان و فوتی‌ها افزایش می‌یابد.»

در همین حال وزارت بهداشت ایران روز جمعه از جان باختن ۲۴ نفر دیگر بر اثر کرونا و شناسایی بیش از دو هزار و ۵۰۰ بیمار جدید در کشور طی شبانه‌روز گذشته خبر داد.

بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران، مجموع جان‌باختگان بر اثر کرونا در ایران به ۱۳۲ هزار و ۲۶ نفر و مجموع کل بیماران مبتلا به ۶ میلیون و ۲۱۷ هزار و ۳۲۰ نفر رسیده است.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام می‌شود که مسئولان سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده بودند.

از: رادیو فردا

*****

همزمان با ادامه هشدارها درباره افزایش ابتلا به سویه اومیکرون در ایران، یک مقام پزشکی استان مرکزی گفت نیمی از موارد ابتلا به کرونا در این استان مربوط به این سویه است و یک مقام دیگر پزشکی نیز اعلام کرد شمار مبتلایان به اومیکرون در استان خوزستان حدود هزار نفر است.

مسعود یونسیان، عضو کمیته علمی کشوری کرونا، روز جمعه ۲۴ دی به ایسنا گفت اومیکرون هنوز سویه غالب در کشور نشده اما ابتلا به این سویه رو به افزایش است.

به گفته او، به نظر می‌رسد یک‌سوم یا یک‌چهارم از موارد ابتلا به کرونا از این سویه باشد.

در همین حال محمد جمالیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک، گفت که ۵۵ درصد از افرادی که تست کرونای آنها مثبت است، به سویه اومیکرون مبتلا شده‌اند.

به گفته جمالیان، آمار بستری و فوتی‌های کرونا روند نزولی دارد اما پیش‌بینی می‌شود پیک بعدی کرونا در اسفند امسال رخ دهد و آمار مبتلایان افزایش یابد.

روز پنجشنبه نیز یونس پناهی، معاون تحقیقات وزارت بهداشت، گفته بود انتشار سویه اومیکرون در ایران طی روزهای اخیر به شدت افزایش یافته است.

وزارت بهداشت روز ۲۲ دی تعداد مبتلایان به کرونا در ایران را ۷۳۳ نفر ذکر کرده بود.

با این حال مقامات علوم پزشکی در استان‌های مختلف اعلام کرده‌اند که از همه مبتلایان تست اومیکرون گرفته نمی‌شود و ممکن است که آمار مبتلایان به این سویه بیشتر باشد.

محمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز، نیز گفت تنها از یک درصد موارد مثبت تست شناسایی اومیکرون گرفته می‌شود.

او اعلام کرد که تعداد مبتلایان احتمالی به این سویه در خوزستان بیش از هزار نفر است.

در همین حال پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، گفت که قطعا تعداد افراد مبتلا به سویه اومیکرون از آماری که به صورت رسمی اعلام شده بیشتر است.

هفته گذشته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، گفته بود برای تشخیص ابتلا به اومیکرون به دلیل تعداد کم آزمایش‌ها، عدد واقعی ابتلا به اومیکرون در تهران نداریم.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.