مرجان ساتراپی عضو آکادمی هنرهای زیبای فرانسه شد

یکشنبه, 13ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

سایت اینترنت آکادمی هنرهای زیبای فرانسه عضویت مرجان ساتراپی را اعلام کرد

ار اف ای

آکادمی یا فرهنگستان هنرهای زیبای فرانسه اعلام کرد که مرجان ساتراپی، طراح، نقاش و سینماگر فرانسوی-ایرانی به عضویت بخش هنرهای سینمایی و سمعی-بصری این آکادمی در آمده است. مراسم ورود وی به این نهاد معتبر فرهنگی هنوز برگزار نشده است.

آکادمی هنرهای زیبا در سایت اینترنت خود اعلام کرد که در نشست عمومی روز ۲٨ فوریه / ٩ اسفند، کرسی شماره پنج بخش هنرهای سینمایی به مرجان ساتراپی تعلق گرفته است. این کرسی قبلاً به ژاک پِرَن، تهیه‌کننده و بازیگر سرشناس فرانسوی تعلق داشت که حدود دو سال قبل از دنیا رفت.

آکادمی یا فرهنگستان هنرهای زیبای فرانسه که در سال ۱٨۱۶ تأسیس شد، جای آکادمی سلطنتی نقاشی و مجسمه‌سازی را گرفت که با انقلاب فرانسه منحل شده بود.

این آکادمی یکی از نهادهای تشکیل‌دهندۀ «انستیتو فرانسه» یا بنیاد فرانسه است که آکادمی زبان فرانسه و یا آکادمی علوم را نیز در بر می‌گیرد.

وظیفۀ آکادمی‌ هنرهای زیبا گسترش فرهنگ و شناخت هنری و همچنین کمک به آفرینش هنری است. این نهاد در عین حال نقش مشاور دولت را در امور فرهنگی و هنری به عهده دارد. چندین موزه و مکان فرهنگی نیز زیر نظر این آکادمی اداره می‌شود.

آکادمی‌ هنرهای زیبا دارای ۶۷ عضو ثابت است که در هشت بخش نقاشی، مجسمه‌سازی، معماری، موسیقی، سینما و سمعی-بصری، عکاسی، طراحی و گراوور و بالاخره طراحی رقص فعالیت می‌کنند. یک بخش نیز تحت عنوان «عضویت آزاد» به شخصیت‌هایی اختصاص دارد که تخصص‌شان الزاماً با هشت بخش ذکرشده تطبیق نمی‌کند.

بخش هنرهای سینمایی و سمعی-بصری که مرجان ساتراپی را در خود پذیرا شده است، با احتساب او فعلاً دارای شش عضو است که از میان آنها می‌توان رومن پولانسکی، ژان-ژاک آنو یا رژیس وارنیه را نام برد.

مرجان ساتراپی که حالا ۵۴ سال دارد، در فرانسه با مجموعه کتاب‌های مصور «پرسپولیس» به شهرت رسید. سپس فیلم نقاشی متحرکی که بر اساس همین مجموعه ساخته شد، شهرت بین‌المللی را برای وی همراه آورد.

مرجان ساتراپی در حال حاضر مشغول ساختن فیلمی به نام «پاریس بهشت» است. او سال گذشته آلبوم مصوری را با همکاری چند نویسنده و هنرمند تحت عنوان «زن، زندگی، آزادی» منتشر کرد.

افزون بر این، سایت آکادمی‌ هنرهای زیبا خبر می‌دهد که خانم ساتراپی مشغول طراحی یک قالی است که به سفارش نهادهای دولتی، به مناسبت بازی‌های المپیک پاریس بافته خواهد شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.